, , ,

KRAL PARA İSTEMEYECEK

Perşembe, Ocak 03, 2013

Yayın hayatına başladığından beri müzik piyasasının nabzını tutan ve sektöre yön veren Kral TV, el değiştirdikten sonra girdiği yapılanma ve yenilenme sürecine başarıyla devam ediyor.

Yayınladığı klipler için sanatçılardan ücret alan Kral TV, 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren bu uygulamaya son verdiğini açıkladı. Peki bu uygulamanın Kral TV'ye gelir sağlamak dışında müzik camiasına bir getirisi olmuş muydu? Zararları nelerdi? Bundan sonra müziğe ne gibi katkıları olacak?

Öncelikli olarak bu kararı "sonunda" alabildikleri için Kral TV yönetimini kutluyorum. Sonunda diyorum; çünkü bu bence geç alınmış bir karar. Dijital çağın başlaması sebebiyle albüm satışları büyük ölçüde azalmış, müzik sektörü küçüldükçe küçülmüştü. Kral TV'nin tüm bu sebeplere rağmen ısrarla ve inatla ücret karşılığında klip yayınlaması bütçesi olmayan sanatçıların depoda beklemesi, parası olanın da deyim yerindeyse "parayı verip düdüğü çalması"na neden oldu. Kaliteli müzik yapan ama albüm tanıtımı için yeterli bütçeye sahip olmayan sanatçılar şarkılarını geniş kitlelere ulaştıramadılar, büyük bütçeli sanatçılar ve yapımlar zaman zaman kabak tadı verecek kadar ekranda boy gösterdiler. Bununla beraber birçok şarkıcı da kanala klibini yayınlaması için bütçe ayırdığından klip maliyetinden kıstı. Bu da daha özensiz, baştan savma kliplerin çekilmesine neden oldu ve birçok güzel şarkı video klip çekilemediğinden heba olup gitti.

Bu geç alınmış kararla birlikte kliplerin yapım bütçesi artacak, dolayısıyla da daha kaliteli ve özenli klipler çekilecektir. Atılan bu adımın sektörde derin bir nefes etkisi yaratacağına inanıyorum. Alternatif işlere imza atan, kaliteli müzik yapan ama bütçesi az olan sanatçılar ve yeni isimler de kitlelere müziklerini ulaştırabileceklerdir diye umuyorum.

Alınan bu önemli kararın başarıyla uygulanmasını temenni ediyorum. Zararın neresinden dönülürse kârdır. Kral'ın para kadar kaliteli kliplere de ihtiyacı var. Bu uygulamayla sadece Kral değil, müzik üretenler de kazançlı olacak.

Öyleyse 2013'e girdiğimiz şu günlerde ilk olarak Kral TV'yi alkışlıyorum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com