, , , , , , , , , , ,

GİDERLİ ALBÜME GİDERLİ YORUM

Pazar, Ocak 13, 2013


1996 yılında "Sebebim"le başladığı müzik kariyerinde 16 seneyi geride bırakan "giderli şarkıların temsilcisi" Demet Akalın, geçtiğimiz kasım ayında yeni albümü Giderli 16'yla raflarda ve vitrinlerde yerini aldı. Albümün çıkış tarihinin üzerinden iki yaklaşık ay geçmesinden dolayı bu yazının geç kalınmış bir değerlendirme olduğunu düşünebilirsiniz ama ben bir albümün gerçek değerinin ve etkisinin, üzerinden zaman geçtikten sonra daha iyi anlaşıldığını düşünüyorum. Geçmişte erken davranarak yazdığım albüm değerlendirme yazılarımı daha sonra gülerek okumuşluğum çoktur. Tedbiri elden bırakmamak lazım.

Müzik piyasasında bir boşluğu doldurduğunu ve kendisinden sonra benzerlerinin ya da kendisine öykünenlerin varlığını, liste başarılarını hesaba katacak olursak Akalın müzik piyasasında önemli bir yerde duruyor. Sanatıyla dünyayı kurtarmaya çalıştığını da hiçbir zaman iddia etmedi, mesela bir Sezen Aksu çizgisinde müzik yapma çabasına girişmedi. Bu sebeple Demet Akalın'ın yaptığı müziğin kendi kitlesi ve yarıştığı kulvar çerçevesinde değerlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Kendi tarzını, tavrını ve dinleyici kitlesini çok uzun zaman önce yaratmış ve bunu oturtmuş bir isim Akalın ne de olsa.

İsmi Giderli 16 olan albüm anlaşılacağı üzere Akalın'ın albüm kariyerinin en yüksek tirajlısı Kusursuz 19'a göz kırpsa da Kusursuz 19 kusursuzluğunda bizi karşılayamıyor; çünkü albümün kapağında ne hikmetse kimsenin fark edemediği bir hata var. Bu hatayı birilerinin görüp yazmasını beklesem de yine bu iş bana kaldı. Albüm kapağına dikkat ederseniz, Demet Akalın'ın giydiği elbisenin sağ kol kısmının bileğe oturmadığını fark edeceksiniz.

Gelelim şarkılara... Albümün ilk duyurulan ve aynı zamanda çıkış parçası olan Yılan, sağ gösterip sol vuruyor. Hepimiz Akalın'dan hareketli bir şarkıyla çıkış yapmasını bekliyorduk. "Yaz meyvesi" olarak tanımlayabileceğimiz Demet Akalın, her mevsim "giderli" olabileceğini göstermiş oluyor böylece bizlere. Gel gelelim albümün çıkmasıyla birlikte Yılan etkisini yitirdi ve hareketli şarkılar öne çıktı. Bu sebeple de Yılan'ın çıkış için ne kadar doğru bir karar olduğu da tartışılır. Gerçi şarkıda bir kusur yok ama klip çıkış için zayıf bir klip. En azından bir Türkan değil.

Son yıllarda besteci kimliğiyle bir hayli öne çıkan Gökhan Tepe, Ebru Gündeş'in seslendirdiği Beyaz ile bestecilik kariyerinin zirvesine bayrağı dikmişti. Şimdi Türkan'ın başarı rüzgârıyla bayrağını gururla dalgalandırıyor diyebiliriz. Tabii şarkının başarılı ve renkli düzenlemesi için Erhan Bayrak'ı da tebrik etmek gerekiyor bence. Klip de güzel, sıcak. Demet Akalın her ne kadar Türkan'ı yılın şarkısı ilan etse de bence yılın şarkısı Türkan değil, Giderli Şarkılar'dır. Bu yüzden Akalın, Giderli Şarkılar'ı en az şarkının kendisi kadar güzel bir video kliple taçlandırmakla mükellef bence.


Türkan ve Giderli Şarkılar'ın gölgesinde kalan ve sırasını bekleyen şarkıları es geçmek olmaz. Felaket ve Kalbimdeki İmza bu şarkıların başında geliyor. Ersay Üner bu albümde sadece Yılan ve Sepet'le yer alıyor. Uzun küslüğün ardından gelen barışma iki şarkı mı eder, bilemiyorum. Sepet albümde en sevdiğim şarkılardan biri ama parçanın altyapısı genel dinleyiciye çok yoğun gelebilir.

Murat Güneş'in albümde yer alan üç şarkısından birini seçme hakkımı Aşk Yuvamız için kullanıyorum. Şarkı "En büyük aşkın bile sonu var / Kaderin önüne geçilmiyor / Doğmadan yazılıyor hikâye / Hayat önceden seçilmiyor" gibi son derece gerçekçi ve sivri sözlerle dikkat çekiyor. Benim de favorilerim arasındaki yerini alıyor. Yeşil'in introsu çok Avrupai bir şarkıyla karşılaşacağımız hissi uyandırırken, duyulan erkek vokalin sesiyle yol yakınken piyasa sularına döndürüyor.

Hande Yener'e şarkılarıyla büyük başarılar kazandıran Altan Çetin, Lades ile ablümde karşımıza çıkıyor. Şarkıda hafif bir teenage havası var. Altyapı çok modern. Şarkının ritmi çok güzel.

Yavaş şarkılardan Nasip Değilmiş, Demet Akalın'ın sesine çok yakışmış ve şarkının ilk sesi Özcan Deniz'in de yer alması çok şık durmuş. Yıllar önce kendisi için yazılan Nasip Değilmiş'i o dönem seslendiremeyen Akalın, geç de olsa şarkısına kavuşmuş. Yavaş şarkılar içerisinde en öne çıkanlardan olan Yıkıl Karşımdan'ın Erhan Bayrak'lı düzenlemesini daha vurucu bulduğumu belirteyim. Emirkan, bu albüme de Son Sözüm Aşk'la çok güzel bir şarkı kazandırmış. Birine ithaf edilmeyen, kaderin kendisiyle yüzleşen şarkı var karşımızda. Altyapı şarkıya güçlü bir atmosfer kazandırmış.

Albümün bir başka yavaş şarkısı -ve en son ısındığım- Ağlıyorum, dinledikçe kendini sevdiren ve nakaratıyla kendine bağlayan bir şarkı. Ah Sevgilim, Rota'nın söz yazarı Deniz Erten'in kaleminden çıkmış bir çalışma ve bestede başarılı müzisyen Reşit Gözdamla'nın imzası var. Rota demişken, albümde Erdem Kınay'ın ismine rastlamamak şaşırtıcı. Olacak Olacak ve Rota'dan sonra Erdem Kınay'ın imzası olan bir şarkı olmalıydı bu albümde bence.

Demet Akalın tadında, giderli, mesaj veren şarkılardan ve kalabalık bir repertuvardan oluşan bir albüm Giderli 16. Demet Akalın'la giderli yıllar ve yollar bitmez.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com