, , , , , , , , ,

CHRISTINA AGUILERA'NIN ÖZE DÖNÜŞ ÇİÇEĞİ: LOTUS

Cuma, Ocak 25, 2013

Her müzik âşığının gönlünde yatan bir "diva" vardır. Benim divam, Christina Aguilera. Onunla ilgili anlatacak o kadar şeyim var ki bu yazının bir albüm değerlendirme yazısı olarak kalmasını istediğimden, onunla ilgili anlatacaklarımı "Sevdiğim Kadınlar" isimli köşeme saklamaya ve orada istediğim gibi at koşturmaya karar verdim.

Uzun süredir dinleyicilerinin büyük merakla beklediği yeni albümü için Sia, Alex Da Kid, Max Martin gibi isimlerle bir araya gelen Aguilera'nın her albümünde olduğu gibi bu albümünde de yeni bir deneme gerçekleştireceğini tahmin etmek hiç de zor değildi. Ne var ki 2010 yılında yayımladığı Bionic, bekleneni verememişti. Promosyon, liste başarısı ve tiraj açısından  tatmin edici olmayan bu albümden sonra Aguilera'dan çok daha güçlü bir albüm bekleniyordu. Bekleyenler sırasında başı çeken dinleyicilerinden biri de bendim.

Christina Aguilera'nın, geçmişte yaşadığı olaylardan sonra yeniden doğuş ve köklerine geri dönüş albümü olarak ifade ettiği Lotus, geçtiğimiz haftalarda yayımlandı. Lotus için "beklentileri karşılayan ve Bionic'in telafisini yapan bir albüm" tanımı yapmak doğru olacaktır.

Albümün habercisi Your Body'nin çıkış şarkısı olarak seçilmesinin son derece mantıklı bir karar olduğunu söylemek mümkün. Albümde yüksek tempolu ve iddialı başka şarkılar var ama lokomotif olma gücünü Your Body elinde bulunduruyor. Şarkı Billboard başarısı elde edemese de bu Your Body'nin türünde iyi bir şarkı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 2010'lu Not Myself Tonight'a dönecek olursak, klipteki erotizm bence sınırları gereksiz yere zorluyor ve yapılan işi basite indirgiyordu. Your Body'deki yataklı planlar ve Christina'nın zorla şuh olma çabası yine ters tepmiş. 2003'lü Stripped, Christina'nın cici kızdan gerçek bir sürtüğe dönüşünün zirvesiydi ve zirve orada kaldı. Keeps Gettin' Better'ı saymazsak, ilk kez Christina'nın çıkış klibinde bir dans koreografisinin olmadığını da belirtmiş olayım.

Intro için "bir albümün fragmanı" tanımını yapmak yerinde olacaktır. Aguilera'nın albümlerinin hoşluklarından biri de dinleyiciyi karşılayan introlar olsa gerek. Stripped'in introlarını bile gölgede bırakacak kadar güzel Lotus Intro. Yeniden doğuşun, öze dönüşün habercisi ve en az albümdeki şarkılar kadar güzel.

Army Of Me, albümün en iddialı şarkılarından biri. Muhtemelen albümün ikinci single'ı bu şarkı olacaktır. Ritmi, melodisi ve güçlü vokaliyle şarkı albümde kendini göstermeyi başarıyor. İkinci single olması durumunda kuşkusuz albüme ivme kazandıracaktır. Albümün bir diğer yüksek tempolu şarkısı Let There Be Love, güncellenmiş Christina'nın albümdeki en iyi işlerinden biri bence. Benim öze dönüş favorim, albümdeki önceliğim. Christina, umarım önceliğini bu şarkıdan yana kullanır ve Let There Be Love'ı kliplendirir.

Hurt, You Lost Me gibi şarkıların görevini bu albümde Blank Page görüyor. Piyano vuruşları, altyapının sadeliği, Aguilera'nın dingin vokali sonucu ortaya dinlemelere doyamayacağımız bir şarkı çıkmış. Klip çekilmesi muhtemel şarkılardan olduğu da bir başka gerçek.

Yavaş tempolu şarkılardan bir diğeri olan Sing For Me, sanki 2000 çıkışlı Christina Aguilera albümünün repertuvarından çıkarılmış da bu albümde yer almış gibi. Şarkının özellikle nakaratında nostaljik bir atmosfer var. Bu anlamda Sing For Me albümdeki en özel parçalardan biri.

Havasından suyundan mıdır bilinmez ama Cease Fire ilk dinlediğimden beri bana Amy Winehouse'u hatırlatmakta. Parça şahsına münhasır ve bence repertuvarda ayrı bir yerde durmakta. Best Of Me, yine albümdeki en güzel yavaş şarkılardan biri. Zaten su götürmez bir gerçek var ki Christina Aguilera'ya bu tür şarkılar bir başka yakışıyor. Around The World, Circles, Red Hot Kinda Love keyifle dinlenen diğer şarkılar.

Lotus'tan "Stripped ve Back to Basics arasında bir atmosfer yaratan, bu anlamda öze dönüş yolculuğunu yaşatan bir albüm" ifadesiyle bahsetmek yerinde olacaktır. Son yıllarda güçlü bir hit çıkaramasa da köklerine dönüş için çıktığı bu yolda bence amacına ulaşmış Christina Aguilera. Sonuç itibariyle ortaya Christina'nın sadık dinleyicilerinin severek dinleyeceği bir albüm çıkmış.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com