, , , , , ,

iTUNES STORE NİHAYET TÜRKİYE'DE

Salı, Aralık 04, 2012

2000'lerin başında korsan cd basımı nedeniyle müzik piyasamız olumsuz etkilenmiş ve bu durum albüm satışlarına büyük ölçüde zarar vermişti. Ne var ki korsancıların da saltanatı uzun sürmedi ve ülkemizde hızla yaygınlaşan internet kullanımı müziğin dijital ortamda dinlenmesine ve cihazlara indirilmesine vesile oldu. Değişen ve dönüşen bir dünya vardı ve günün koşullarına ayak uydurmak gerekiyordu.

Yaklaşık 5 yıl önce TTNet Müzik'in hizmete girmesiyle birlikte ülkemizde dijital ortamdan yasal olarak müzik dinleme dönemi başladı. Bu hizmet o dönem için çok büyük tepkiler toplasa da sistem zamanla oturmaya başladı ve müzik üreticileri tarafından kabul gördü. Telif hakları konusunun gündeme gelmesi ve bu konuda atılımlar yapılmasıyla birlikte eser sahipleri, yapımcılar ve yorumcular dünyanın ve ülkemizin önde gelen dijital müzik platformlarından dinlenen ya da indirilen her parçadan hak ettikleri geliri elde etmeye başladılar. Fizy, YouTube, TTNet Müzik, Turkcell Müzik müzik dinleyicilerinin en çok tercih ettiği dijital müzik platformları oldu.

Apple kullanıcıları çok uzun süredir iTunes Store'un Türkiye'de açılmasını bekliyordu. Nihayet beklenen oldu ve iTunes Türkiye'nin de içinde yer aldığı 50'den fazla ülkede ilk kez hizmete girdi. Böylelikle aktif olduğu ülke sayısı 119'a ulaştı.

iTunes Store ile birlikte Apple cihazlarından yerli ve yabancı milyonlarca şarkıya erişebilmek ve yasal olarak indirebilmek mümkün. Dilerseniz albümü komple indirebilir ya da albümden tek bir şarkıyı cihazınıza yükleyebilirsiniz. Parçaları satın almadan önce bir kısmını dinleme hakkına da sahipsiniz. Yani kullanıcılara satın almadan önce bir önizleme hizmeti de sunuluyor.

Günümüzde 20 TL dolaylarındaki fiziksel bir yerli albümü yaklaşık 10 TL'ye dijital olarak edinmek mümkün. Üstelik bundan sonra yeni çıkan yerli bir albümü eşzamanlı olarak iTunes'dan edinmek de mümkün olacak. Yakın bir süre içerisinde iTunes Mağazası'nın diğer dijital müzik platformların önüne geçeceğini ve satış listelerinin de müzik piyasamıza yön vereceğini düşünüyorum.

Sadece müzik mağazası değil, film mazağası da ülkemizde hizmete sunuldu. Orijinal ya da Türkçe altyazılı olarak film satın alımı söz konusu. iTunes Store'un geniş bir yerli film arşivine sahip olduğunu da görüyoruz. Bununla birlikte podcast yayınları, video klipler ve zil sesleri de satın alınabilecek.

iTunes Store'dan hangi şarkıları satın aldım?

# Christina Aguilera - Your Body
# will.i.am feat. Britney Spears - Scream & Shout
# Madonna - Girl Gone Wild
# Labrinth feat. Tinie Tempah - Earthquake
# Rihanna - Diamonds

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com