, , , , , , , ,

SILA'NIN SESSİZ VE DERİNDEN "VAVEYLA"SI

Çarşamba, Kasım 07, 2012


Geçtiğimiz mayıs ayında Joker ismini verdiği proje albümüyle dinleyici kitlesinden tam not alan ve yeni şarkılardan oluşan bir albüm için daha uzun süre bekleyecekmişiz hissi yaratan Sıla, güzel bir sürpriz yaparak geçtiğimiz haftalarda 4. stüdyo albümü Vaveyla'yla müzikseverleri selamladı.

11 şarkı ve 2 versiyon olmak üzere toplam 13 parçanın yer aldığı albümün çıkış şarkısı olarak seçilen İmkansız, kısa süre içerisinde dijital müzik ortamlarında en üst sıralara çıkma başarısı gösterdi. Bu durum da Sıla'nın geniş kitleleri çoktan ele geçirmiş olduğuna, müzik dinleyicileri tarafından epey rağbet gördüğüne, bir başka deyişle bu kalabalık müzik camiasında deyim yerindeyse "çoktan yırttığına" işaret ediyor.

Vaveyla, Arapça bir kelime ve çığlık anlamına geliyor. Yani yeni albümde Sıla'nın sessiz çığlıklarına kulak kabartıyoruz. Sessiz diyorum; çünkü avaz avaz bağıran bir çığlıktan ziyade her zaman olduğu gibi zarif bir hüzün akıyor şarkılardan. Yalnız Sıla'nın geçmişteki albümlerinin çıkış şarkılarını düşünecek olursak, İmkansız diğerlerine göre bir hayli depresif  ve mesafeli kalıyor diyebiliriz.

Albümün açılış şarkısı Çocuk, hafif karanlık ve depresif. Şarkı bir türlü yükselmiyor ve sanki tamamlanmamış da öyle son buluyor gibi bir his yaratıyor. Tabii bunlar olumsuz mu, değil. Verilmek istenilen etki ve biçilen kılıf buymuş ki bu da yerine getirilmiş. Albümdeki şahsına münhasır çalışmalardan biri olmuş. Altyapı da bu anlamda gayet destekleyici.

Her Şey Yolunda, benim açımdan öne çıkan şarkılardan biri. Hüzünlü ama hoyrat değil. Karanlık bir gecede dingin bir deniz gibi. Deniz demişken, Açık Deniz'le dinginlik devam ediyor. Pop bir albüm olsa da daha ziyade minimal bir tavır söz konusu. Minimalistlerin "Az, daha çoktur." cümlesi albümdeki genel tutumu açıklar vaziyette. Bu arada, şarkılardaki tüm yaylıların Bratislava Senfoni Orkestrası tarafından çalındığını da kayıtlara düşelim.

Bu sadelik ve dinginlik bazı şarkıların bir hayli sönük ve sıradan kalmasına da neden olmuş. Mesela bir önceki albümdeki gibi Kafa ya da Gol gibi bir şarkı yok. Daha önce Linet'ten dinlediğimiz Aslan Gibi, şarkının esas sahibi Sıla'ya çok yakışmakla birlikte daha güçlü bir altyapıyla daha çok parlatılabilirdi. Genel olarak altyapılara titizlenilmediği ve özenilmediği bir gerçek. Hareketli versiyonların sıradanlığı da bunu destekler nitelikte.

Zor Sevdiğimden, altyapının da sözlerin de desteğiyle bence albümde başı çeken çalışmalardan. Şarkının saksafon solosuyla karşılaması, şarkıya baştan ısınmam için yetti de arttı.

Leyla, Alain Delon coşkusuna ve şımarıklığına sahip olabilecek bir şarkıyken yine albümün durağan tarzına hapsolunmuş. Bence Leyla albümün en iyi şarkılarından biri. Özellikle erkek vokalin sesi şarkıya çok yakışmış. Sözler de oldukça yerinde ve hedefi tam 12'den vuruyor. Bu anlamda Issız Ada da öne çıkan çalışmalardan biri ve benim de öncelikli şarkılarımdan.

Joker'den sonra sıfır kilometre şarkılarla bir devam albümü niteliği taşıyan Vaveyla, Sıla'nın en iyi albümü müdür tartışılır ama sanatçının iyiden iyiye sadeleştiği, söylemini keskinleştirdiği ve makyajını sildiği, kendi yolculuğunda olgunluğa erdiği bir çalışma olmuş. Bu sadeleşme daha nereye gider bilmem ama Alain Delon, Kafa, Gol, ...Dan Sonra gibi daha nice nice şarkılar bekliyoruz Sıla'dan. Sıradan altyapılar ve yoğun dinginlik bir süre sonra kabak tadı verebilir, beklentileri boşa çıkarabilir, tekrara düşürebilir. Pop müzik camiasında iddialı şarkıları ve tavrıyla öne çıkan sanatçı için Vaveyla'nın bu anlamda beklenilenden renksiz ve şarkıların orta karar kaldığını söylemek mümkün.

Çilingir sofrasında efkârlanmayı da gece kulübünde hoplaya zıplaya sabahlamayı da biliriz. Yeter ki Sıla söylesin, biz dinleriz.

Sıla'nın yeni albümündeki favorilerim hangileri?

# Leyla
# Zor Sevdiğimden
# İmkansız
# Her Şey Yolunda
# Açık Deniz

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com