,

EGO

Perşembe, Ekim 18, 2012

Ah şu egolar...

Yeri geldi mi insanı zirveye taşıyan, yeri geldi mi kibri kaşıyan, yeri geldi mi de yerin dibine boylatan egolar... Katilin bıçağı, doktorun neşteri egolar...

Dozunda egoyu severim, özgüvenin bir parçası olduğunu bilirim. Kişinin kendine saygısıdır, kendini ciddiye almasıdır, boy aynasından kendine bakmasıdır. Dozundaysa güzeldir ego. İşini en iyi şekilde yapmaya çalışırsın, kolay kolay tatmin olmazsın, istersin ki yaptığın her neyse bir adım daha ileriye taşınsın.

Ego açı insanlardan yaka silkerim. O kendini lider zanneder, dağın tepesinde zanneder, hayal dünyasında fantastik bir karakter olarak bir ömür sürer. Burnundan kıl aldırmaz, düz zeminde üç basamak yukarıya çıkıp da tepeden tepeden süzmezse olmaz; çünkü o boy aynasıyla karşı karşıya gelebilecek özgüvene asla sahip olamaz.

Yüksek egoyu doyuramazsın, her kimse o kişiyi de bu durumdan kurtaramazsın. Muhteşemdir o, şahanedir, amanın amandır. Allah sanki mesai harcamıştır da onu öyle yaratmıştır.

"Siz hiçbir sarrafın bağırdığını duydunuz mu?
Kıymetli malı olanlar bağırmaz.
Domatesçi, biberci bağırır da
Kuyumcu bağırmaz.
Eskici bağırır da antikacı bağırmaz."

Durumun özetini, kıssadan hisseyi Necip Fazıl yapmış.

Şimdi yeni moda, "İsim neydi, çıkaramadım. Adın neydi, hatırlamadım." yapmak. Şimdi yeni moda, üç kuruşluk senaryoyla Oscar'a göz dikip ona koşmak. Şimdi moda, gizliden gizliye peşine düştüğün birinin varlığından bile hiç haberdâr değilmiş gibi davranmak. Şimdi moda, bir merhaba aldığında yer çekimine meydan okumak. Şimdi moda, herkesin gözü senin üzerinde sanmak. Şimdi moda, herkesi kendinle karıştırmak.

Yerinde saymaktan başka çaresi olmayanlar, hep birilerinin üzerine basarak yükselmeye çalışıyorlar. Eğer karşımdaki insan beni ezmeye çalışarak yükselmeye çalışıyorsa, bu benim üstünlüğümü kabul edişinden ve aşağılık kompleksindendir. Bu bana mutluluk verir ama unutmamak gerekir ki dozunda ego, yüksek egoya karşı her zaman galip gelir. Yüksek ego ipi kendi boynuna geçirir. Hırsından delirir, kendi kendini kemirir.

Sağlığınız için doymamış yağlardan ve egolardan uzak durun.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com