, , , , , , , , , , ,

BÜYÜKSÜN ORHAN BABA!

Cumartesi, Eylül 29, 2012

Türk müzik tarihimizin büyük üstadı Orhan Gencebay'ın çok uzun süredir konuşulan ve müzik sektörüne ivme kazandırması beklenen tribute albümü "Orhan Gencebay İle Bir Ömür" en nihayetinde raflarda yerini alarak gündemin göbeğine oturdu.

2011 yılında ortalığı kasıp kavuran Ajda Pekkan'ın geçtiğimiz bahar Kral Müzik Ödülleri'nde Orhan Gencebay'ın tribute albümünde yer alacağını ve çok heyecanlı olduğunu duyurması merak duygumuzu daha yükseltmiş ve dikkatleri söz konusu projeye çekmişti. Daha önce birçok proje albümü yapılsa da sayıca ilk kez bu kadar başarılı isim bir araya geldi ve tek çatı altında toplandı. Bu da elbette sanatında 60. yılını kutlayan ve yorumladığı eserlerde kendi imzası bulunan Orhan Baba'ya kısmet olabilirdi. 32 sanatçının birer şarkı seslendirdiği bu projenin en güzel cilvelerinden biri de bir Orhan Baba klasiği olan Batsın Bu Dünya'yı koro ruhuyla hep birlikte söylemeleri olmuş. Parçanın Orhan Gencebay'ın konuşmasıyla açılması zaten evlere şenlik bir durum.

Bilgisayar başına oturup da yazı yazmaya fırsat bulamadığım şu günlerde 33 şarkının hepsini dinlediğimi söylersem zaten yalan söylemiş olurum. 32 sanatçının seslendirdiği her bir şarkıyı tek tek ele almak yerine projeden genel olarak bahsetmeyi ve benim açımdan öne çıkan şarkılar hakkında birkaç satır yazmayı uygun gördüm. Zaten diğer türlüsü ne sizin işinize gelir ne de benim işime.

Albümde eksikliğini hissettiğim bazı isimler var. Bülent Ersoy, İbrahim Tatlıses bu isimlerin başındalar. Ersoy, daha önce defalarca Gencebay'ın eserlerini seslendirdiği için bu projede yer almazken Tatlıses'in yer almayışını sağlık durumuna bağlıyorum.

Müzik yaşamına Orhan Gencebay ile başlayan ve zamanında onunla ortak albümler yapan Sibel Can'ın Gencebay'la tutan kimyası zaten su götürmez bir gerçek. Bitmesin O Felek bu anlamda oldukça başarılı. Keza Ebru Gündeş'in Dil Yarası'ndaki yorumu ve şarkıyla tutan kimyası için de aynı şeyleri söylemek mümkün.

Daha önce Orhan Baba'nın Sibel Can'la birlikte seslendirdiği Severek Ayrılalım'ı bir süredir zaten Ajda Pekkan konserlerde okuyordu ama bence şarkının fazla hoppa olan altyapısı ve şarkının A kısmındaki yorum, Ajda'nın konser yorumunun fazlasıyla gölgesinde kalıyor. Şarkı bu yeni hâliyle gece kulüplerine göz kırpıyor. Şarkının bu matematiğe oturtulduğu ayan beyan ortada. Aynı yorumu Kaderimin Oyunu için de yapmak mümkün. Ben Yener'in yorumunu çok beğendim ama bir parça nağmeli okuyabilirdi sanki. Tabii Hande Yener altyapının matematiği neyi gerektiriyorsa hakkını vererek yapmış.

Demet Akalın yine dört ayak üstüne düşmüş ve Farkında Mısın şarkıcıya çok yakışmış. Şarkı seçimi konusunda kendisine fikir veren Yıldız Tilbe'yi tebrik etmek lazım ama Tilbe'ye asıl tebrik Aşkımı Sakla'daki muhteşem yorumu için. Şarkının hakkını fazlasıyla vermiş ve şarkının ruhu korunmuş.

Tarkan her zamanki gibi farkını ve ağırlığını ortaya koymuş. Hatasız Kul Olmaz muhteşem bir çalışma olmuş. Bize de söyleyecek pek bir söz bırakılmamış.

Orhan Gencebay'ın 60. sanat yılını kutluyor ve Poll Production'ı da böyle bir projeye öncülük ettiği için tebrik ediyorum. Albümün kartonetinden tutun da tanıtım çalışmasına kadar her ayrıntıyla özel olarak ilgilenildiği su götürmez bir gerçek. Müzik dinleyicilerinin, müziğe gönül veren herkesin arşivinde muhakkak ve muhakkak bu albüm yer almalı. Zamanı olmayan sanatçılar ve şarkılar her kuşakla buluşmalı.


Bu albümden çıkan sonuç şudur ki bizim gerçekten çok kıymetli sanatçılarımız var ve onlar hep yaşayacaklar.

Büyüksün, ölümsüzsün Orhan Baba!

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com