, , , , , , , ,

GÖNLÜMÜ KAZANAN EUROVISION ŞARKILARI

Pazartesi, Ağustos 06, 2012


Yarışmaların hep kazananları hatırlanır sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Hele hele Eurovision gibi siyaset kokan bir yarışma için asla! Üzerinden epey zaman geçmesine rağmen aklıma geldikçe severek dinlediğim ve hatta elde ettiği sonuçtan çok daha iyisini hak ettiğini düşündüğüm ilk 10 Eurovision şarkımı sizlerle paylaşmak istedim. Listemdeki şarkıların ortak özelliği, hiçbirinin birinci olmaması. Yani Eurovision'u değil, gönlümü kazanan şarkıları sizler için liste hâline getirdim ve şarkılar hakkında bilgi verdim. Listemde belki zamanında sizin de desteklediğiniz ama beklediğiniz sonucu alamayan şarkılar vardır.

# Sarbel - Yassou Maria (2007)

2007 yılında Finlandiya'nın başkenti Helsinki'de gerçekleştirilen 52. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan'ı temsil eden Sarbel, yarışma öncesi ülkemize de gelmiş ve kaldığı tv programındaki tavırlarıyla sempati toplamıştı. Her iki şarkıda da "shake" kelimesinin kullanılması sebebiyle Kenan Doğulu'nunkiyle kıyaslanan şarkı yarışmayı 7. olarak tamamlamıştı. Sanatçının performansı oldukça iyiydi ama koreografi için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Bazı kıvrak figürler maskülen bir görünüme sahip Sarbel'e kırık bir hava kattığından şık durmuyor ve dolayısıyla üzerine oturmuyordu. Helena Paparizou ile ipi göğüsleyen Yunanistan daha sonra da hep güzel şarkılar yapmaya devam etti ama bu durum sonuçlara yansımadı.# Natalia Barbu - Fight (2007)

2007 yılında Teleradio-Moldova kötü durumda olduğu için yarışmaya bir bütçe ayıramadı ancak ülkenin önde gelen şarkıcılarından Natalia Barbu kendi olanaklarıyla ülkesini Fight isimli şarkıyla başarıyla temsil etti. Moldova yarışmayı 10. olarak tamamlasa da Natalia Barbu ve Fight akıllarda yer etmeyi başardı.# Surisho - Qele Qele (2008)

Eurovision Şarkı Yarışması'na ilk kez 2006 yılında katılan Ermenistan, yarışmayı 8. olarak tamamladı ve bir sonraki sene yine aynı dereceyi elde etti. Söz konusu şarkıcı Surisho, 2008 yılındaki yarışmayı 4. olarak tamamladı ve Ermenistan böylece kısa süreli Eurovision tarihindeki en iyi derecesini elde etti. 2012 yılında ise yarışmanın ev sahibi Azerbaycan ile olan Dağlık Karabağ Sorunu nedeniyle yarışmaya katılmadı. Surisho'nun sahnedeki rahatlığı ve enerjisi, gösterinin sade ve şıklığı, şarkının ritmi ve melodinin hemen dinleyiciyi yakalaması bu listede Surisho'yu görmemiz için yeterli sanırım.


# Boaz Ma'uda - Fire in Your Eyes (2008)

1987 doğumlu Boaz Ma'uda, 2007 yılında katıldığı Kokhav Nolad isimli yarışmada oyların %50'sini alarak yarışmayı kazanma başarısı göstermiş bir isim. Hemen ardından, bir yıl sonra ülkesi İsrail'in Eurovision elemelerine katılan ve ülkesini temsil etme hakkı kazanan Boaz, Eurovision Şarkı Yarışması'nı yavaş şarkısı Fire in Your Eyes ile 9. olarak tamamladı. 1998 yılında İsrail'e birincilik getiren Dana International'ın şarkıda imzası bulunmakta.# Ivi Adamou - La La Love (2012)

İlk olarak 1981 yılında Eurovision sahnesine çıkan Kıbrıs'ın şu ana dek elde edilmiş bir birinciliği yok. Aldığı en iyi derece beşincilik olan Kıbrıs, 2012'de Eurovision sahnesinde 1993 doğumlu Ivi Adamou ile yarıştı. Benim 2012 Eurovision favorim La La Love'dı ve hatta Eurovision tarihimde ilk oyumu Kıbrıs için kullandım. Kıbrıs'ın iddiası, Ivi'nin güzel şarkısı ve benim oyum maalesef sonuçlara yansımadı ve Kıbrıs 16. olarak yarışmadan ayrılarak hayal kırıklığı yarattı. Bana da bütün yaz defalarca üst üste La La Love'ı dinlemek kaldı.# Şebnem Paker - Dinle (1997)

Takvimler 1997 yılını gösterdiğinde Türkiye, Eurovision Şarkı Yarışması'nda 3. olarak en büyük derecesini elde etti. Dinle güçlü bir şarkı, Şebnem Paker ise güçlü bir sesti. Şarkıcıya Grup Etnik başarıyla eşlik etti. Elde ettiği bu büyük başarıyla, zarifliği, çizgisi ve yeteneğiyle kısa sürede öne çıkan Paker daha sonra ortalardan kayboldu ama dinleyiciler onu hiçbir zaman unutmadı. Henüz ben ilkokul 2. sınıfa giderken gelen Eurovision üçüncülüğü ise yarışmadan sonraki sabah günün olayı olarak okul servisinde konuşulmaktaydı.# Ani Lorak - Shady Lady (2008)

2008 yılında ülkesi Ukrayna'yı başarıyla temsil eden Ani Lorak, yarışmayı 2. olarak tamamlasa da gösterisi ve vokal performansıyla hafızalara ismini kazımayı başardı. Bu arada, eşinin Türk olması münasebetiyle Ani Lorak gelinimiz olarak yarışmada sempatimizi kazanmış ve tarafımızdan sahiplenilmişti. E şunun şurasında ülkesini temsil eden kaç gelinimiz var ki?# Jelena Tomasevic - Oro (2008)

Sırbistan, ayrı bir devlet olarak ilk kez 2007 yılında katıldığı yarışmayı 1. olarak tamamlamayı başardı. 2008 yılında yarışmaya ev sahipliği yaptığı organizasyonda Jelena Tomasevic'in Oro'suyla yarıştı. Bana kalırsa Oro, ülkeye zaferi kazandıran Molitva'dan daha iyi bir şarkıydı ama yarışmayı 6. olarak tamamladı. Oro'nun şanssızlığı bir önceki yıl Sırbistan'ın yarışmayı kazanmış ve söz konusu yıl yarışmaya ev sahipliği yapıyor olmasıydı.# Javine - Touch My Fire (2005)

1981 doğumlu şarkıcı Javine, 2005 yılında Touch My Fire isimli şarkıyla Birleşik Krallık adına yarıştığı Eurovision Şarkı Yarışması'nı 22. olarak tamamladı. Beyoncé'yi taklit ettiği öne sürüldüğü için midir bilinmez ama şarkıcı beklenenin çok altında bir dereceyle yarışmayı tamamlayarak bir hayli şaşkınlık yaratmıştı.# Chiara - What If We (2009)

Küçük ve şirin ülkesi Malta'yı 1998, 2005 ve 2009'da olmak üzere üç kez temsil eden Chiara, ülkesine hiç birincilik getiremese de Eurovision seyircilerinin gönlünde taht kurmuş bir isim. Elde ettiği üçüncülük ve Angel ile gelen ikincilikten sonra 2009 yılındaki yarışmayı 21. olarak tamamlayan sanatçının derecesi büyük şaşkınlık yarattı ve Malta kesinlikle bu sonucu hak etmedi. Hemen hemen herkes Chiara'nın kazanamamasından dert yansa da bu isyan oylamalara ne hikmetse yansımıyor. Güçlü vokali ve seslendirdiği güçlü şarkılarla bence dünya çapında bir isim olabilmeyi hak eden Chiara, bir sürpriz yapıp zayıflasa ve Malta'yı önümüzdeki yıllarda temsil etse epey şaşırtıcı olabilir. Bu arada sizce de Adele, Chiara'nın güncellenmiş sürümü gibi durmuyor mu?# Elitsa & Stoyan - Water (2007)

2005 yılından bu yana yarışmaya katılan Bulgaristan sadece 2007 yılında finale çıkmayı başardı. Yarı finali 6. olarak tamamlayan Elitsa ve Stoyan ikilisi, finali 5. olarak bitirdi. Mistik havası, farklı tınısı  ve sıra dışı sahne gösterisiyle Bulgaristan, Water ile listede yerini almayı fazlasıyla hak ediyor.


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com