, , , , ,

BU YAZ ONLAR SINGLE KALDILAR

Salı, Ağustos 14, 2012

Son dönemlerde müzik piyasasına hareket katmak için allı pullu, ağzına kadar şarkıyla dolu bir albüm yerine single satışa çıkarmak tercih sebebi oldu. Aldığım duyumlar da müzik şirketlerinin yeni çıkış yapan bir isme albüm yapmak yerine nabzı yoklamak ve potansiyeli ölçüp tartmak için bir tekli çıkarmayı tercih ettiği yönünde. Yılların sanatçılarının bile albümleri satmazken albüm satışlarından bahsetmek o kadar gereksiz bir konu ki tadı temcit pilavını aratmıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da single yayınlayan isimler bir hayli fazla. Dünya piyasasında albümün habercisi niteliğini taşıyan single çalışmalar bizim ülkemizde daha ziyade "yazı boş geçirmemek, kendini hatırlatmak, ekstraları arttırmak" matematiği üzerine kurulu. Gerçek şu ki bizim ülkemizde müzik endüstrisi bilinmeyen gök cisimleri gibi, varlığı tartışmaya açık. Bu sebeple şarkıcıların ve yapımcıların böyle bir yol izlemesi son derece akla mantığa uygun.

Günümüzde her single dijital ortamdan satışa sunulurken, bazılarının fiziksel satışı gerçekleşmiyor bile. Türk dinleyicisi tek şarkı için cd almayı ve cd'yi takıp çıkarmayı pek tercih etmiyor işin doğrusu. Bu nedenle de teklilerin hodri meydanı dijtal satış listeleri oluyor. Geçen sene dijital satışı en yüksek şarkı bir tekliydi. Gülben Ergen ve Mustafa Sandal düeti Şıkır Şıkır 2011'in en çok indirilen şarkısı olarak ipi göğüslemişti.

Takvim yaprakları yarılandı da son çeyrekte, tekliler iyiden iyiye meydana çıktı. Beğendiklerimden ve beğenmediklerimden oluşan bir liste yapıp tek tek yorumladım, takdiri siz okuyuculara bıraktım.


# Kolay Değil / Tuğba Özerk:
Rakipleri gündem yaratabilme uğruna türlü tuhaflıklar peşinde olsa da Özerk vitrine müziğiyle çıkıyor. Şarkı üretme özelliğiyle de diğer Pop kadın vokallerden ayrılan Özerk, öğretmeni olarak tanımlayabileceğimiz Sezen Aksu'nun eski şarkısı Kolay Değil'i yeni bir düzenlemeyle seslendirdi. Şarkının altyapısını ve Özerk'in vokalini oldukça beğendim. Cover demek, var olan şarkıya yeni bir boyut getirip o parçayı alışılmışın dışına taşıyabilmektir diye düşünüyorum. Bu yaz bu şarkıyla epey dans edeceğiz bence. Bundan sonrası için Tuğba Özerk'e yeni ve genç enerjilerle bir araya gelmesini ve çalışmasını öneriyorum.

# Su Gibi Gel / Ayşe Özyılmazel:
Müzisyen bir babanın kızı olan ve geçmişte İstanbul Gelişim Orkestrası'nın solistliğini yapmış Özyılmazel'in sesini ilk olarak Uzay Heparı anısına yapılan albümde seslendirdiği Biçare ile duymuştuk. Ben Özyılmazel'i ve yaptığı müziği samimi buluyorum. Kimseye özenmedi, kimseyi taklit etmedi, kendi yolundan gitti. Su Gibi Gel için en iyi şarkısı diyemem ama dinlemesi keyifli, yormayan bir şarkı. Klip de hoş.


# Ağlayamıyorum / Ebru Yaşar
Fantezi müziğin en iyi kadın vokallerinden biri kuşkusuz ki Ebru Yaşar ama neden Pop bir şarkıyı yorumlamaya çalıştı ve tarzının bu kadar dışına çıktı, bilemiyorum. Şarkının altyapısındaki Pop tınılar farklı, Ebru Yaşar'ın dozunu azaltmaya çalıştığı nağmeli sesi farklı telden çalıyor. Fantezi müzik bana hitap etmese de Ebru Yaşar'ın şarkılarını ondan hep keyifle dinlemişimdir fakat sıkı bir Pop dinleyicisi olarak kendisinden Pop bir şarkı dinlemek istemem. Pop yapmak her zaman ticari başarı getirmiyor ve her iyi sanatçı kendi türünde ticari değer taşıyor.
# Dualarım Seninle / Nilgül
Uzun bir süredir sesi soluğu çıkmayan Nilgül, Okyanus ismini verdiği üç şarkılık maxi single çalışmasıyla geçtiğimiz aylarda dinleyicilerle buluştu. Çıkış şarkısı Dualarım Seninle bence yılın en iyi şarkılarından biri. Nilgül'ün güzel ve duygu dolu sesiyle şarkının duygusu birleşince ortaya çok kaliteli bir iş çıkmış. Eğer Dualarım Seninle'yi dinlemediyseniz dinleyin. 

 # Biz Burdayız / Hadise
Bizler son albümünden bir şarkıya klip beklerken Hadise müzik şirketini değiştirip yeni bir tekli yayınlayarak karşımıza çıktı. Tarz değişikliğine gidip R&B formda bir şarkı seslendiren Hadise bu yeni projesinde 2004 yılına damga vuran ve benim için de yeri ayrı olan şarkı I Don't Wanna Know'un sesi Mario Winans ile çalışmış. Klibi, altyapıyı ve şarkıyı başarılı buldum ama tadının kaçmaması adına bunun bir deneme olarak kalması gerektiğini de düşünüyorum.
# Durdurun Dünyayı / Gülben Ergen
Geçtiğimiz yıl dinleyicilerle buluştuğu son albümünde, repertuvardan çıkardığı ve gelecek albüme sakladığı üç şarkısından biri olan Durdurun Dünyayı'yı yazın son demlerinde dinleyiciye sunması biraz tuhafıma gitti açıkçası. Ergen, geçtiğimiz sene de albümünü yetiştirememiş ve albüm ağustosta çıkabilmişti. Ödevini geç teslim eden öğrencilere benzemeye başlayan Ergen'in yeni şarkısı kendi tarzını yansıtıyor. Bu şarkıyı ilerleyen günlerde sık sık duyacağız. Ben beğendim, severek dinledim, dinlemeye devam edeceğim.

# Ali Baba / Can Bonomo
Eurovision rüzgârını arkasına almak istemiş olacak ki Can Bonomo cover bir şarkı olan Ali Baba ile yarışma döneminde dinleyicilerle tekrar buluştu. Vokal fazla tiyatral, klip geçmiştekilerden fazlasıyla tekrar. Bu kısır döngü ne kadar işe yarar? Can Bonomo'nun şahsına münhasır oluşunu seviyorum ama mevcut olanı ben beğenmedim.

# Sudan Sebep / Emir
2009 yılında çıkışını gerçekleştiren Emir'in sesi soluğu bir süredir çıkmıyordu. Bu üç yıllık arayı bir albümle telafi edeceği akıllara gelse de şarkıcı üç şarkıdan oluşan bir maxi single ile karşımıza çıktı. Yıldız Tilbe ile Gülşen'in ortak çalışması Sudan Sebep, Emir'in tekrar iddiasını ortaya koyması için biçilmiş kaftandı doğrusu. 

# Rüya / Hande Yener & Seksendört
Denemelere ve yeniliklere açık olan Hande Yener, aynı müzik şirketinin üyesi olduğu Seksendört ile 90'ların şarkısı Rüya'yı tekrar yorumladı.  Rüya isimli albümde hem Seksendört'ün hem de Yener'in önceki şarkılarının yeni düzenlemeleri de bulunuyor. Albümden önce Rüya dijital ortamda dinleyicilerle buluştuğu için bu şarkıyı single olarak ele alabiliriz. Şarkının asıl yorumcusu Ünlü'yü bilen ve meraklıları için bu şarkı zaten bir külttü. Yeni yorumcular şarkıya ve altyapıya sadık kalıp parçanın dokusunu bozmamışlar. Ben bu denemeyi sevdim. Yener bu parçayı solo okusa bile olurmuş.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com