, ,

TİYATRO SANATÇILARI ÖFKELİ

Pazar, Temmuz 08, 2012

Geçtiğimiz haftalarda Devlet Tiyatroları'nda çalışan yakın arkadaşım aradı. Asistanlığını yaptığı sanat yönetmeni adına bir ödül törenine katılacağını ve benim de ona eşlik etmemi istediğini söyledi. Yağmura çamura aldırış etmeden hazırlandım ve de Caddebostan Kültür Merkezi'nde gerçekleşen Lions Tiyatro Ödülleri'ne katıldım. Son günlerde basına yansıyan ve büyük yankı uyandıran, Devlet Tiyatroları'nın kapanacağı yönündeki açıklamalar ve bu karara yönelik tepki yürüyüşleri nedeniyle tiyatro sanatçılarının bir hayli gergin ve kızgın olduğunu biliyordum. Pek de içinde bulunmadığım, takipçisi olmadığım bir dünya olduğu için ödül alanlardan ziyade ödül alanların konuşmalarına pürdikkat kesildim.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın tiyatrocuları hedef alan "Siz kimsiniz?" sorusunun onları çok rahatsız ettiğini ve bu sorunun hak edilmeyen bir yaklaşım olduğuna bizzat tanık oldum. Bir sponsoru arkalarına alarak haftada birkaç kez oynayıp daha yüksek kazançlar elde edebilecekken, haftanın 7 günü oyunlarını sahneleyerek ve daha az kazanıp daha çok yorularak binlerce kişiye hizmet verdiklerini ifade eden tiyatrocular, tiyatroyu bir geçim kaynağı olarak değil de bir tutku olarak gördüklerini açıkça ortaya koyuyorlardı.

Kültür Bakanlığı'nın hazırladığı taslağa göre kadrolu sanatçıların hakları korunacak fakat kararın uygulamaya girmesiyle birlikte kadrolu sanatçı alımı gerçekleşmeyecek. Emekliliği gelen tiyatrocu emekli edilecek. Böylece kadrolu sanatçılar yıllar içerisinde bir bir emekli olacağından bu kadro da uzun vadede erimiş olacak. Bununla beraber Devlet Tiyatroları'nda bir kurul oluşturulacak ve oyunlar bu kurulun süzgecinden geçirilecek. Devlet Tiyatroları, Kültür Bakanlığı'na bağlı olarak faaliyetlerine devam edecek. Bir başka yasa tasarısı ise Başbakanlık tarafından hazırlanıyor. Başbakanlık'ın hazırladığı tasarıya göre ise Devlet Tiyatroları'nın kapanacağı ve özelleştirileceği ifade ediliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Twitter üzerinden geçen yıl Devlet Tiyatroları için 140 milyon Türk lirası harcandığını ve elde edilen gelirin ise 4 milyon Türk lirası civarında olduğunu belirtti. Sosyal medya üzerinden Devlet Tiyatroları'nın kapatılacağına dair açıklamalara ateş püskürülüyor.

Her yıl zarar eden bir kurumu hangi şirketin alacağı ve özelleştireceği akıllara gelen ilk soru. Bu da kurumun nihayetinde tarihe karışacağı anlamına geliyor aslında. Bu da tiyatronun merkez kalesinin yıkılması demek oluyor.

Önümüzdeki günlerde olayların seyrinin ne şekilde olacağını hep birlikte göreceğiz ama şu an için sular durulacak gibi görünmüyor...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com