, ,

SİBEL ÜRESİN FİKİR ÜRETMESİN

Perşembe, Temmuz 05, 2012

Bir süredir Sibel Üresin'in ismini sıkça duyar olduk. "İkinci bir eş alması için kocama izin verdim." cümlesiyle tüm dikkatleri üzerine çeken ve ağzımızın bir karış açık kalmasına sebep olan Sibel Üresin birkaç zamandır yeni bir gaf üretmiyordu ki yepyeni bir açıklamayla, şaşkınlığımızdan dolayı tam olarak kapanmamış ağzımızın bir karış daha açılmasına neden olarak hayretimize deyim yerindeyse tur bindirdi.

İlk başta muhafazakâr, inançlarına ve değerlerine son derece bağlı bir kadın olduğunu düşündüğümüz Üresin, ilk izlenimin bazen ne kadar da yanıltıcı olabileceğini yaptığı her gafla bir kez daha gözler önüne seriyor. Seda Sayan'ın programına konuk olan Sibel Üresin, hakkındaki eleştirilere "Hiç çift eşli yaşayan yokmuş gibi davranıyorsunuz. Size şaşırıyorum. Eğer ben sadece kendi ofisimde bana gelen çok eşlileri değerlendirecek olursam, İstanbul'da hiç tek eşli yok diye net bir cümle kurabilirim." diyerek gaflarına bir yenisini daha ekledi. "Ben kocama bekâr arkadaşımı gösterdim. Beğeniyorsan alabilirsin dedim ama o kabul etmedi. Kabul etseydi de boşanmazdım." cümlesi ise bardağı fazlasıyla taşırdı.

Bu hanımefendi evinde oturan bir kadın olsa ve yaptığı açıklamalardaki gibi bir hayat sürse bu elbette kimsenin umurunda olmaz ama söz konusu açıklamalar bir televizyon kanalında yapılınca bize de doğal olarak fikrimizi savunma ve eleştirme hakkı düşüyor. Ben bir erkek olarak Sibel Üresin'in yaptığı açıklamalardan utanç duyuyorum ve hayata baktığı pencereden bize yansıyanlar midemi bulandırıyor. Evet, yaptığı açıklamalar ciddiye alınmayacak kadar şuursuzca ama şöyle de bir şey var ki sinek küçüktür ama mide bulandırır. Her zaman söylerim ve söylemeye devam edeceğim bir şey var ki bir kadına en büyük kötülüğü her zaman bir kadın yapar. Kadınlar aleyhine böyle küçültücü bir açıklamayı bir kadının yapmış olması da son derece ironik.

Doğu taraflarında maalesef günümüzde bile üzerine kuma getirilen kadınlarımızın yaşadıkları derin üzüntüyü ve bir mal olarak görüldüğü zihniyeti ortadan kaldıramamışken İstanbul gibi bir şehirde yaşayan, aile ve evlilik danışmanlığı yapan, yüksek tahsilli bir kadının böyle bir açıklama yapması son derece abesle iştigal. Hele hele bekâr arkadaşını kocasına önermesi ve bunu açıkça söylemesi tek kelimeyle rezalet!

Sibel Üresin, yaptığı bu açıklamalarla hem kadınları yerden yere vuruyor hem de arkadaşlık, dostluk gibi kavramları böyle bir konu için ağzına alarak lekeliyor. Ahlâk bunun neresinde, inanç bunun neresinde, kadınlık bunun neresinde?

Bir deli kuyuya taş atmış, kırk akıllı çıkaramamış misali bu açıklamaları ve Üresin'i bundan sonra ciddiye almamak ve gülüp geçmek lazım. Maksat fazlasıyla aşıldı. Belli ki Üresin dikkat çekmek ve kendinden söz ettirmek istiyor. Reklamın iyisi kötüsü olur mu, olmaz mı bilmem ama tarih fil hafızalıdır, kolay kolay unutmaz. Üresin'in ürettiği gereksiz açıklamalardan önce tartışılması gereken çok daha önemli meselelerimiz var. Hele hele şu sıralar konuşulması gereken çok ciddi konular varken nedense hedefi şaşırtan gereksiz gündem konularımız var. Üresin de nasıl kendinden konuşturacağını ve gündemi değiştireceğini belli ki çok iyi biliyor ve maalesef insanlarımız çok çabuk oltaya geliyorlar. Reklam kokan hareketler bunlar.

Bence Sibel Üresin bundan sonra böyle mahrem ve özel konularda fikir üretmesin. Bu açıklamaları okuyan, dinleyen küçük çocukların bilinçaltına giren bu tür bilgilerin onları nasıl olumsuz etkileyeceğini ve etkilemesi durumunda denejere bir topluma dönüşeceğimizi medya yöneticileri düşünmeli ve söz hakkı vermemeliler diye düşünüyorum.

Keyifli günler diliyorum...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com