, , , ,

BOĞAZIN BEYEFENDİSİ: KENAN DOĞULU

Salı, Temmuz 24, 2012

Köşe yazarlarının, blog yazarlarının kendi aralarında hep bir "ilk yazan olma" telaşı ve yarışı söz konusudur. Sanki bu bir maratonmuş da ipi ilk göğüsleyen madalyanın sahibi olacakmış gibi tuhaf bir ego esirliği... Oysa acele giden, ecele gider. Bir anlık hevesle ve gazla anlık duygularınızı kaleme aldığınızda ve ballandıra ballandıra anlattığınızda -ya da tam tersi öfkeliyken kaleminizi silah gibi kullandıysanız- bir süre geçince ve bu duygunun tesirinden çıktığınızda yazdıklarınızı yok etmek isteyebilirsiniz, ne kadar başarısız bir değerlendirme yaptığınızı düşünüp kendinize kızabilirsiniz. Geçtiğimiz sene albüm değerlendirme yazılarımda bu durumu bir hayli yaşamam bana sağlam bir ders oldu. Önce yaşamak, sindirmek, özümsemek gerekiyor hayatta her şeyi. Bu bir film olabilir, bir şarkı, bir konser, bir tiyatro oyunu... Tarafsız olabilmek ve hiçbir etki altında kalmadan yorumlayabilmek benim edindiğim prensiplerden biri. Diğer türlü yazanları da yazılanları da hiçbirimiz yemiyoruz ve popüler olmayı başarının esas ölçütü saymıyoruz. Yazar popülerlik derdinde olmamalı. Popüler olma çabası içinde olan da hiçbir zaman gerçek bir yazar olamaz. İşte bu gerekçelerle tıpkı Madonna konserindeki gibi bu konseri de hemen kaleme almayıp bir süre beklemek istedim.

18 Temmuz'da Turkcell Kuruçeşme Arena konserine iki kişilik davetiyem vardı ve kadrolu şahıs(lar) sıcak denizlere indiğinden kimi davet etmem gerektiği konusunda bir süre düşündüm. Konser arkadaşlığı öyle kolay değildir. Çocukluğumun şarkıcısı Doğulu'ya elbette ilkokul arkadaşımla gitmeliydim. Taktım Damla'yı koluma, gittik Kuruçeşme Arena'ya. Bu arada, Dentur sağ olsun ki Üsküdar, Beşiktaş ve Kabataş olmak üzere üç farklı noktadan Kuruçeşme'ye vapur seferi düzenliyor. Yani hiç boşu boşuna akşam İstanbul'un trafiğini çekmeye gerek yok. Şu sıcak yaz günlerinde yolunuz Arena'ya düşerse beni dinleyin ve ulaşım için vapuru tercih edin.

Yaklaşık iki saat süren konserin açılışını, yeni albüme de ismini veren duygusal şarkı Aşka Türlü Şeyler ile gerçekleştiren Kenan Doğulu birer birer repertuvarın yeni şarkılarını okudu. Albüm çok yeni olmasına rağmen izleyiciler büyük bir coşkuyla ve enerjiyle şarkılara eşlik ettiler. Durulmuş, olgunlaşmış bir adamla karşılaştım sahnede. Bu arada, Kuruçeşme Arena deyim yerindeyse "full"dü. Yaklaşık iki saat sahnede duran Doğulu'nun enerjisi bir an olsun hiç düşmedi. Sahne, orkestra ve dansçılar Arena'yı coşturmak için eksiksiz hazırdı. Beni konserde en çok şaşırtan Kenan Doğulu'nun bastığı sesler ve çıktığı ses aralıklarıydı. Doğulu'nun o denli güçlü bir sesi olduğunu bilmiyordum. Birçok şarkıcıdan albüm kayıtlarındaki sesi konserde beklemek ütopik bir tavırken, Doğulu'nun vokal gücünün albümlerinde vaad ettiğinden daha da fazla oluşu alkışlarımın şiddetini bir hayli arttırdı doğrusu. Yazımın sonunda yeni albümdeki favori 5 şarkımı görebilirsiniz.

Kenan Doğulu'nun sahnesinin çok iyi olduğunu hep duymuştum ve bizzat deneyimlemiş biri olarak bu duyumumu gözlemlerimle destekliyorum. Konserde fark ettiğim bir başka durumsa Şans Meleğim'in bir hit olduğu gerçeğiydi. Ben bu şarkının bu kadar sevildiğini ve ezberlendiğini bilmiyordum. Çocukluğumdan beri dinlediğim Kenan Doğulu'yla bu konser sayesinde "gerçekten" tanışmış oldum.

Sayısız güzel şarkı kazandırmış bizlere ve çocukluğumuzdan ergenliğimize, oradan da yetişkinliğimize erişmiş bir sanatçı Doğulu. Kalemiyle, ritmiyle, hayata kattığı melodilerle ve sınırları zorlayan sesiyle listemdeki ve gönlümdeki özel sanatçılar kısmında bundan sonra hep yazacak.

Yolunuz olur da bir gün Kenan konserine düşerse hiç düşünmeden gidin ama olur da düşmezse yönünüzü zorla değiştirip o konserde muhakkak bulunun.

Teşekkürlerim Damla'ya, tebriklerim Kenan'a...

Kenan Doğulu'nun yeni albümündeki favorilerim hangileri?

# Şeytan Tüyü
# Bal Gibi
# Bir İleri İki Geri
# İstanbul
# Aşka Türlü Şeyler

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com