, , , , ,

BİR FİLM İZLEDİM: ATTENBERG

Pazartesi, Temmuz 16, 2012

Athina Rachel Tsangari'nin yapımcılığını üstlendiği 2009 yapımı Kynodontas'tan sonra böylesine bir film beklentileri aynı yöne çevirmişti. İki genç kızın kendini keşfinden başlayan açılış sekansı oldukça etkileyici. Film, Kynodontas'ta olduğu gibi yine iki genç kız üzerinden işleniyor ve sıra dışılık kazanıyor. Rachel bir röportajında "Filmde psikolojiyi kullanmıyorum, biyolojiyi ve zoolojiyi tercih ediyorum." diyor ve karakterlerin zihinlerinden çok içgüdüleri ortaya çıkıyor. Hikâyenin temeline çok fazla inmeden, genel altyapıyı ve filmin seyirciyi hazırlaması muazzam. Kanserden can çekişen bir baba ve aynı zamanda bunun pek ön planda olmadığı, hayvan figürlerinin fazlasıyla ortaya çıktığı baba-kız ilişkisi...

Günümüz Türkiye'sindeki gibi kadın cinselliğin saklı kaldığı, o bastırılmışlık duygusu filmde oldukça işlenen bir diğer unsur. "Attenberg" adlı o yapay evrende iki genç kız ve hasta babanın üçlü ilişkisi, cinselliği bir ölçüde tekrar ön plana çağırıyor. Yakın arkadaşıyla babasının ilişkiye girmesini davet eden kız, tabularını yıkma aşamasına geliyor ve kısa süre içinde ilk cinsel deneyimini yaşıyor. Bu hazırlık evresini kız arkadaşıyla öpüşerek tamamlayan Marina, bir sorunsalı daha peşinde getiriyor: Lezbiyenlik.

Filmin açılış sekansı da aslında bu yönde ilerleyeceği izlenimi verirken evre bir anda dönüyor. Marina'nın kendini bulma deneyimleri çerçevesinde sırları da kendisiyle birlikte gömülüyor.

Rahatlatıcı bir atmosfer ve aynı zamanda rahatsız edici nasıl olabilir?

Attenberg bunu başaran nadir filmler arasında. Minimalizmin öğelerinden yararlanarak duygusuz bir bütünlük sağlayan dekorlar, aynı zamanda seyirciyi sıkmamak adına kullanılan beyaz figürler ve ışıklar...

Rachel, beklenenin ötesinde yarattığı karakterlerin ne zaman ne yapacağı kestirilemiyor. Fabrikada çalışan Marina ve kız arkadaşının molalarda yaptığı garip hareketler, yine "içgüdü"yü ve "hayvansı" öğeleri çağrıştırıyor.

Son olarak; filmde keyif aldığım bir bölüm, iki genç kızın söyledikleri o anlamlı şarkı ve Françoise Hardy…

Konuk Yazar: Özge Oran / Temmuz '12BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com