, , , , , , , , , , ,

ŞU SIRA ARANJÖR ALBÜMLERİ ÇOK MODA

Cuma, Haziran 15, 2012


Gün geçmiyor ki aranjörlerimizden yeni bir albüm gelmesin.

Yeni modamız bu sevgili müzik dinleyicileri. Bir furyadır ki bu birkaç senedir sürüp gitmekte. Üstelik her dönem sayıları da artıyor. İşin mutfağındakiler yıllarca sessiz sedasız ürettiler, hazırladıklarını önümüze getirdiler ama artık devir değişti. Sahne arkasındaki aranjörlerimiz saça şekil verdirip, "trend"e uygun giyinip, en havalısından da poz verip müzik marketleri istila ettiler.

Bunun elbette birçok nedeni var. Bir kere sen yıllarca üretiyorsun, birçok başarılı şarkıya imza atıyorsun ama yolda seni kaç kişi tanıyor ki... Sen elinden geleni ardına koymuyorsun, yeni "sound"lar yakalıyorsun ve kaymağını şarkıcı yiyor. Afiyet olsun. Sorulduğundaysa sevgili aranjörlerimiz "Aslında yıllardan beri aklımda bu vardı..." diyor. Sizleri bilmem ama bu bana nedense pek inandırıcı gelmiyor. Neyse ne artık.

Popüler müzik kulvarında bu tarz çalışmaların ilk ses getireni 2007 yılında Enbe Orkestrası'nın kendi adını taşıyan albümü olmuştu. Bu albüm bizlere Mustafa Ceceli, Aslı Güngör gibi başarılı yorumcuları kazandırdı ve bu tür projelerin prestijini arttırdı.

2010 yılında Alain Delon'lu Sıla'nın yer aldığı Ozan Doğulu'nun 130 BPM albümüyle birlikte de salt bir aranjörün düzenlemelerinin yer aldığı bir albüme tanıklık ettik. Daha sonra Volga Tamöz, İskender Paydaş, Erdem Kınay, Ozan Çolakoğlu'yla bu tür çalışmalar devam etti. 

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi, şarkıcıların başarısında çok büyük payı bulunan ama perdenin arkasında kalan aranjörlerimiz artık göz önünde bulunmak istediler bence. Yani daha fazlasını istediler. Stüdyonun dışına çıktılar, sahnede yerlerini aldılar. Kendilerini hatırlatmak ve sektördeki yerini diri tutmak isteyen şarkıcılar da bu projelere çok sıcak baktılar. Bu sebeple de bu projelerin sayısı her geçen gün arttı. Bu isimlere ilerleyen zamanlarda dahil olacak aranjörlerimiz mutlaka olacaktır. Artık bekleyip hep beraber göreceğiz. Bu gidişle aranjör olup da albümü olmayana kız vermezler. Benden söylemesi.

Son aylarda çıkan aranjör albümleriyle ilgili kısa değerlendirmelerim:


ERDEM KINAY - PROJE
Ayşe Hatun Önal'ın 2004 çıkışlı şarkısı Çeksene Elini ile adından söz ettiren Erdem Kınay, Hande Yener'in 2006 çıkışlı Apayrı isimli albümü ve yine yılın güz dönemine denk gelen Hande Maxi isimli single'ıyla dikkatleri bir hayli çekmişti. Duyduğumuz klasik tınıların dışında, yenilikçi ve dönemin koşullarına göre daha modern bir müzik sunan Kınay, ilerleyen yıllarda alternatif olmaktan çıkıp ana akıma dahil oldu ve birçok isimle çalıştı. Albümde 13 şarkı var ve bu şarkılardan 3'ü İngilizce. Tınılardan dolayı şarkılar birbirine yer yer benzese de şimdilik ses çıkarmıyor ve bu albümü zirveye taşıyoruz.

En Hit: Rota (feat. Demet Akalın)
Favorilerim: Rota, İşporta, Duman, Emanet, Günler Geçti, Aşk Kızı


OZAN ÇOLAKOĞLU - 01
Ne güzel bir tesadüftür ki ilk albümü için aranjör arayışında olduğu dönemde Tarkan'ın karşısına Ozan Çolakoğlu çıkar ve bu ikili müzik yolculuklarındaki ilk profesyonel çalışmalarına beraber imza atarlar. Tarkan'ın namı coğrafya tanımaz, Ozan Çolakoğlu en iyi albümlerde olmazsa olmaz. Günümüzde iki müzisyenin bulunduğu konum ve saygınlıkları ortada. Zaten aranjör albümü modası başladığından beri Çolakoğlu'ndan bir albüm bekliyorduk. Gelmezse darılırdık, çok da ayıp ederdi. Geç oldu ama güç olmadı. 9 şarkının yer aldığı albüm, günümüze dek karşılaştığımız aranjör albümleri içinde ağır topu en çok olan albüm. Tarkan, Gülşen, Sertab Erener, Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Yalın, Göksel ve Ferman Akgül albümdeki şarkılara sesini veren yorumcular. Sezen Aksu'nun söylediği Gizli Aşk, Meral Okay'ın imzasının bulunması dışında bir artı sunmuyor. Tarkan tarafından tekrar seslendirilen Hadi Bakalım ise yeni bir espri barındırmıyor. Bu arada, şarkıyı dinlerken arkadaşım Ben Yanmışım'ın Sevdanın Son Vuruşu'ya karşılık veren bir şarkı olduğu tespitinde bulundu. Ben de aynı fikirdeyim. Kararı size bırakıyorum. Eğer düşündüğümüz gibiyse gerçekten akıllıca...

En Hit: Aşk Gitti Bizden (feat. Tarkan)
Favorilerim: Seyre Dursun Aşk, Ben Yanmışım, Kalpten Dudağa, Rüzgar, Dım Dım


İSKENDER PAYDAŞ - ZAMANSIZ ŞARKILAR
2011 yılının bitimine az kala raflarda yerini alan albümün çıkış şarkısı Mustafa Ceceli'nin yorumladığı, eski bir Kayahan şarkısı olan Sensiz Olmaz Ki kısa sürede listelerde en üst sıralara tırmanma başarısı gösterdi. 9 şarkının yer aldığı albümün tanıtım dönemi Kenan Doğulu'nun seslendirdiği Dr. ile devam etmekte.

En Hit: Sensiz Olmaz Ki
Favorilerim: Sensiz Olmaz Ki, Dr.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com