, , , , , , , , ,

KELEBEK YÜKSEKTEN UÇAMADI

Salı, Haziran 19, 2012


39. Altın Kelebek Ödülleri, geçtiğimiz cuma akşamı Kanal D'den naklen yayının yapıldığı bir organizasyonla sahiplerini buldu. Geçtiğimiz yıl sunuculuğunu Beyazıt Öztürk ile Ayşe Arman'ın sunduğu geceyi bu yıl Yalan Dünya'nın oyuncuları Sarp Apak, Öner Erkan ve İrem Sak birlikte sundular. Muhakkak ki bu geceyi organize edenler çok titizlendiler, kılı kırk yardılar, çok heyecanlandılar ama 39. kez düzenlenen bu geceyi taşıyamadılar. Tuğba Ekinci sahneyi bassa yeriydi.

Ülkemizin ödül organizasyonlarının en büyük sıkıntısı ve kanayan yarası Altın Kelebek'te tekrar baş gösterdi. Bir organizasyon yine başarısız sunuculuklarla sınıfta kaldı. O kadar başarısızdı ki sunuculuklar, dayanamayıp ödül töreninin yarısına gelmeden kanalı değiştirdim. İrem Sak fazla tutuktu, Öner Erkan gereğinden fazla sevimli olmaya çalışıyordu, Sarp Apak ise her ağzını açtığında bir çuval inciri berbat ediyordu. Sarp Apak ve Öner Erkan'la daha önce aynı sette bulundum. 2009 yılında 7 Kocalı Hürmüz'ün setinden az çok bilirim. Öner Erkan'ın oyunculuğunu izlemekten keyif alıyorum. Aynı sözlerim Sarp Apak için de geçerli ama olmadı. Sunuculuk başka bir yetenek, farklı bir ışık, değişik bir karizma. Ne gecenin akış metnini ezberlemekle oluyor ne de kendine fazla güvenip, iyice hazırlanmadan sahneye kendini atmakla. Bence bir işin sunumu çok önemlidir; çünkü siz sunumuzu güzel yapmazsanız içindekiyle kimse ilgilenmez kolay kolay. Birine hediye alırken bile paketine, sunumuna en az hediye kadar titizlenmiyor muyuz? Aynen öyle.

Kral Müzik Ödülleri bu sene sahne sunucusu olmadan dış sesle yönetildi. İlk başta yadırgasam da yıllardır farklı farklı organizasyonlarda izlediğim kötü sunuculuklardan sonra "öp de başına koy" cinsinden bir uygulamaydı bence. Geçtiğimiz yıl Beyaz'la Ayşe Arman'ın Altın Kelebek sunumunu hiç beğenmemişken bu yeni üçlünün sunumu için ne desem az. Tahammül edemedim, gecenin devamını izleyemedim.

Gelelim Altın Kelebek'in bir başka fiyaskosuna... "En İyi Çıkış Yapan Solist Ödülü" adından da anlaşılacağı üzere müzik kariyerinin ilk albümünü ya da teklisini yayınlamış "tek kişi"ye verilen güzide bir ödülümüzdür ama Altın Kelebek ısrarla ve inatla bu ödülü her yıl en az iki kişiye ve en az bir hatalı kişiye veriyor. Bu yıl da hatalı isim Gökçe'ydi; çünkü Gökçe söz konusu çıkışı 2007 yılında Böğürtlenli Reçel albümüyle yapmıştı. Dolayısıyla bu çıkış 5 yıl önce gerçekleşmişti. Bu ödül Gökçe'ye o zaman verilmeliydi. Benzer hatalar 2011'de de 2010'da da yapılmıştı. Hatta 2010'da 4 şarkıcıya bu kategoride ödül verilmişti. Adalet, mantık bunun neresinde? Hiçbir yerinde.

Bu mantık "ödül vermek" değildir, "ödül dağıtmaktır" bence. İşte bu yüzden de bir ödül organizasyonunun başındaki rakamın büyüklüğüyle prestiji arasındaki orantı doğru orantılı olmuyor maalesef. 

Tabii gecede güzel birkaç an da vardı. Bunlar en önemlisi benim için Göksel'in ödül alması ve yaptığı konuşmaydı. "Hayat çok tuhaf. Acı çekiyorsunuz, şarkı yazıyorsunuz, ödül alıyorsunuz." Son yıllarda duyduğum en anlamlı, en gerçek teşekkür konuşmalarından biriydi. Muhteşem albümüyle Göksel bu ödülü fazlasıyla hak etti.

En İyi Kadın Sunucu: Esra Erol
En İyi Erkek Sunucu: Acun Ilıcalı
Yılın Şarkısı: Ajda Pekkan - Yakar Geçerim
En İyi Drama Ödülü: Muhteşem Yüzyıl
En İyi Senaryo Yazarı: Gülse Birsel
En İyi Erkek Oyuncu: Kıvanç Tatlıtuğ
En İyi Kadın Oyuncu: Meryem Uzerli
En İyi Fantezi Müzik Kadın Solisti: Ebru Gündeş
En İyi Kadın Haber Spikeri: Nazlı Tolga
En İyi Erkek Haber Spikeri: Mehmet Ali Birand
En İyi Komedi Dizisi: Yalan Dünya
En İyi Kadın Komedi Oyuncusu: Gupse Özay
En İyi Erkek Komedi Oyuncusu: Bartu Küçükçağlayan
En İyi Fantezi Müzik Erkek Solisti: İbrahim Tatlıses
Turkcell En İyi Müzik Grubu: Kolpa
Turkcell En İyi Erkek Sanatçı: Halil Sezai
Turkcell En İyi Kadın Sanatçı: Göksel
En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Solisti: Sertab Erener
En İyi Türk Sanat Müziği Erkek Solisti: Ahmet Özhan
En İyi Türk Pop Müziği Erkek Solisti: Murat Boz
En İyi Güncel Kültür Sanat Programı: Şeffaf Oda
En İyi Çıkış Yapan Solist: Gökçe ve Halil Sezai
En İyi Yarışma Programı Ödülü: Kim Milyoner Olmak İster
En İyi Magazin Programı: Pazar Sürprizi
En İyi Müzik Grubu: Model
En İyi Klip: Sezen Aksu - Vay / Sevil Kaynak & Sinan Tuncay
En İyi Spor Programı: Yüzde Yüz Futbol
En İyi Dizi Yönetmeni: Suskunlar - Çağatay Tosun
En İyi Dizi Müziği: Adını Feriha Koydum - Nail Yurtsever
Altın Kelebek Özel Ödülü: Alpay, Selami Şahin, Seyyal Taner, Salim Dündar

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com