, , , , , , ,

GEREK VAR MIYDI?

Perşembe, Haziran 21, 2012


Ebru Gündeş'i ve Sibel Can'ı çok severim, ayrı severim. İki isim de büyük ses, büyük sanatçı kuşkusuz ki.

İki sanatçı da geçtiğimiz yıl bir albüm yayınladı. Ebru Gündeş'in Beyaz'ı, Sibel Can'ın Seyyah'ı güzel satış rakamları elde edip bağlı oldukları müzik şirketinin yüzünü güldürdü. Hatta Ebru Gündeş'in bu albümdeki Hiçbir Zaman isimli şarkısını kısa bir süre önce keşfettim. Öyle hoşuma gitti ve öyle sevdim ki üst üste dinledim defalarca. Sibel Can'ın Seyyah'ı ve Yok Yok'u da listemdeki şarkılar.

İki yılda bir albüm yayınlamasına alıştığımız Sibel Can'ın, kendi ifadesiyle babasının şarkı defterinden seçtiği eserleri bir araya getirdiği albümü Meşk, birkaç ay önce raflarda yerini almıştı. Bu albümden özellikle Acıyorum Sana Ben dinlemekten çok keyif aldığım ve hüzünlendiğim bir şarkı. Yine yakın bir zamanda Ebru Gündeş'in 13 rakamının uğursuzluğundan dolayı 13,5 ismini verdiği albümü dinleyicilerle buluştu. Gündeş'in sıfır kilometre şarkılardan oluşan bir repertuvar hazırladığını zannediyorken, albüm diskografisini görmemle hayal kırıklığına uğramam bir oldu; çünkü Gündeş daha önce başka yorumcular tarafından seslendirilen şarkıları bir araya getirmişti.

Düşünüyorum da bir önceki albümlerin satış başarısının rüzgârıyla proje albümü yapmaya bir gerek var mıydı? Sibel Can'ın repertuvarı yine bir derece "daha proje" ama Gündeş neden pek de uzak olmayan geçmişin şarkılarını bir araya getirip de okumuş? Bu albümün Gündeş'e ne gibi bir katkısı olabilir ve zaten asıl sesiyle müthiş bir kimya yakalamış şarkıları "Bir de benden dinleyin!" demek nedendir?

Albüm kapağı çok hoş, Ebru Gündeş'e bir şeyler olmuş. Yenilenmiş, gençleşmiş. Abartılı makyajlar, abartılı kostümler gitmiş, daha genç ve enerjik bir kadın gelmiş. Çocukluğumdaki Ebru Gündeş'i görmek beni çok mutlu etse de ben bu albüme hiç gerek olmadığını düşünüyorum. Her iki sanatçının da bağlı olduğu şirkete transfer olan Funda Arar da kendi geleneğini bozarak 1 yıllık arayla albüm yayınlayınca "Acaba şirket mi böyle istedi?" gibi sorular akla geliyor ister istemez.

Güzel seslerinin hatırına ne söyleseler dinleriz ama lütfen siz de biraz daha titizleniniz. Ben derim ki bazen gereksiz bir hamlede bulunmak yerine bir şey yapmamak daha iyi. Peki siz ne dersiniz?

Bu aralar en çok ne dinliyorum?

# Madonna - Gang Bang
# Tan - İlk Bilen Sen Ol (Versiyon)
# Serdar Ortaç - Üzecek Adam Çok
# Ajda Pekkan - Ben Yanmışım
# Göksel - Rüzgar

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com