, , , , , , , , , , ,

ZİYNET SALİ'NİN TEMENNİSİ: SONSUZ OL

Cuma, Mayıs 18, 2012


2008 sonbaharında dinleyicilerin beğenisine sunduğu Herkes Evine isimli albümüyle müzik kariyerinde sıçrama yaparak büyük bir yükseliş gösteren Ziynet Sali, yaklaşık üç buçuk yıldır yeni bir albüm için müzikseverleri bekletmekteydi. 2009'un son haftasına denk gelen Rüya ve 2010'un sonuna denk gelen Bize Yeter başarılı teklilerdi ama albümü geçiştiren Sali bu şekilde deyim yerindeyse yağmasa da damlıyordu. Hem Sali'nin son yıllarda yükselen başarı grafiği hem de araya giren uzun süre kuşkusuz albüm bazında beklentilerin yüksek tutulmasına neden oluyordu.

Son zamanlarda sanatçılar, albümleri çıkmadan önce repertuvarlarından bir şarkıyı radyolara ve dijital müzik ortamlarına dağıtıyorlar. Bu anlamda albümün lokomotifi olan Alışkın Değiliz başarılı bir çıkış şarkısı fakat ben yine de Sali'den temposu yüksek bir şarkıyla açılışı yapmasını beklerdim. Gerçi albüm repertuvarında lokomotif olabilecek hareketli bir şarkı olmaması da beklentimin beyhude olduğunu ortaya koyuyor.

13 şarkının yer aldığı albümde hiçbir şarkının başka bir versiyonunun olmaması son zamanlarda alışık olduğumuz bir durum değil. Günümüz albümlerinde repertuvardaki şarkı sayısından çok versiyon bulunması bana pek mantıklı gelmiyor. Bu anlamda Sali'yi tebrik etmek gerekiyor. Albümde Sezen Aksu, Atilla Özdemiroğlu, Sıla, Kenan Doğulu, Sinan Akçıl, Zeki Güner gibi başarılı isimlerin imzası var. Türkiye piyasası şartlarında 13 şarkılık bir albüme imza atmak takdir edilecek bir durum ama gelin görün ki 4 şarkının bestesi yeni değil. Yaklaşık 4 yıl albüm hazırlamayan bir sanatçı için 4 adaptasyon çalışma bence fazla.

Sali'nin vokal başarısı zaten su götürmez bir gerçek ama albümün genel anlamda beklentileri karşıladığını düşünmüyorum ya da bu yüksek beklenti içine kendim girdiğim için karşılaştığım tablo tatmin edici olmuyor. Şarkıların herhangi biri için kötü yakıştırması yapmak pek mümkün değilse de tek cd altında bir proje olmak için toplanan şarkılar "Birlikten kuvvet doğar." sözünün hakkını veremiyor. Bir önceki albümden çıkan hit parçaların etkisini verebilen besteler ve altyapılar bu albümde yok. Günümüze dek duyduğumuz ve sıradanlaşmış tınıların havası bu albümde de püfür püfür esiyor. Misal, altyapısı kabak çiçeği gibi açabilecek bir şarkı olan Ruh İkizim'in önünü kesmiş. Albüme son anda girdiği için mevcut altyapının aceleye geldiğini düşünüyorum.

Sıla'nın sözlerini yazdığı adaptasyon şarkı Deli, son dönemlerde çok daha iddialı bir duruş sergileyen Sali'nin bu duruşunu karşılayan ender çalışmalardan biri olmuş. 2005 Eurovision Song Contest birincisi Helena Paparizou'nun Mambo isimli şarkısına Türkçe söz yazdırıp yorumlamak Sali'nin kariyerinin şu noktasında kendisine ne kadar katkı sağlar, bu da tartışılır. Yıldız Tilbe'ye bu şarkı için söz yazdırmak yerine kendisinden sıfır kilometre bir şarkı alsa bence çok daha iyi olurdu.

Yüksek tempolu hit şarkı barındırmayan albümde Senden Sonra, Senin Olsun, Dün Gece benim dikkatimi çeken ve dinlemekten en çok keyif aldığım şarkılar. Gazeteci Onur Baştürk'ün Yanabiliriz'i de hareketli şarkı olarak listemde yer alıyor. Melodisi güzel tınlayan Yenilik Var'ın sözleri ve altyapısı, bestesinden dolayı hit olabilecek bir şarkının önünü kesiyor.

Ziynet Sali'nin temennisinin sonsuz olması yönünde olduğu Sonsuz Ol, bu temennisini karşılar mı bilinmez ama benim gözlerimlerim bu temenninin boşa çıkacağı yönünde. Umarım yanılan ben olurum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com