, , , ,

CEM'DEN ÖNERİLER: CHILL-OUT İLE TANIŞIN

Pazar, Mayıs 20, 2012

Onunla hukukumuz çok eskilere dayanmıyor ama şu günlerde geç tanışmanın acısını çıkarıp sürekli birbirimize kur yapıyoruz. Söz konusu yeni flörtüm Chill-Out hakkında yaptığım küçük çaplı bir araştırma esnasında bir yazıya denk geldim. Yazar bu müzik türü için "mutluluğun müziği" tanımını yapmış. Bu tanımlamaya katılmamak işten bile değil. Sizi hemen içine çeken ve bir yandan yorgunluğuzu alan Chill-Out, zaman zaman kabak tadı veren ve birbirinin tekrarı olan popüler şarkılardan kaçış için müthiş bir uğrak yeri. Şehrin kalabalığından ve gürültüsünden kaçmak isteyen biri için rafine bir yer gibi. Tınılarda hüzün de var, aşk da var, acı da var... Hayata dair her şey var ama umutsuzluk yok. İşte bu yüzden mutluluğun müziğine kulak verin derim ben.

Chill-Out'ta nefret yok, şiddet yok, öfke yok. Şimdiki zamanı yaşıyorsunuz. Evet, dinleyicisinde yarattığı his tam olarak bu: Şimdiki zamanı yaşamak... Kafanızda bir atmosfer canlanıyor ve orada oluyorsunuz. Müzik akıp gidiyor, akarken de ruhunuzu yıkayarak sizi arındırıyor. Ya biraz söz duyuyorsunuz ya da duymuyorsunuz. Zaten o besteler, enstrümanlar duyguları öyle güzel hissettiriyor ki üzerine uzun uzun sözler yazmak ağır ihanet olur. Belki de bu müziğin sırrı da budur.

Adını argo kelime olan ve "rahatla" anlamına gelen "chill" kelimesinden alan Chill-Out, kendi ismini taşıyan odalardan çıkmış bir müzik türü. Bu odalar insanları rahatlatmak, dinlendirmek için özel tasarlanmış ve dekore edilmiş. Nihayetinde odadan da tüm dünyaya taşarak namını dört bir yana salmış. Müziğin coğrafyası, sınırları olur mu zaten...

Eğer siz de Chill-Out dinlemekten keyif alıyorsanız ya da yeni tınılar duymak ve keşif yapmak istiyorsanız iki önerim var.

Birincisi, fırından sıcak sıcak çıkan Chill Out İstanbul 2012 albümüne kulak kabartmanız. Yeni Dünya Müzik etiketiyle dinleyicilerle buluşan albümün fiziksel kopyasını edinmenizi tavsiye ediyorum ama öncesinde şarkıları duymak istiyorsanız da TTNET Müzik üzerinden dinlemek için buraya tıklamanızı öneriyorum. Come Closer benim öncelikli parçam. Dinledikçe beni hatırlayın sevgili okuyucular.

İkincisi, Lounge FM 96.0 öncülüğünde bugün (20 Mayıs 2012 Pazar) 12.00 itibariyle gerçekleşecek olan Chill - Out Festival İstanbul 2012'ye katılmanız. Kemer Golf & Country Club'ta düzenlenecek etkinlik hakkında detaylı bilgi almak için buraya tıklayın.

Etkinliğe katılacak dinleyicilere iyi eğlenceler diliyor ve Chill-Out'la tanışmadıysanız bir an önce el sıkışmanızı öneriyorum. Bir tanısanız zaten sırt dönemezsiniz.

İyi pazarlar, müzik dolu günler...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com