, , , , , , , , , , ,

18. KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

Salı, Mayıs 01, 2012

18. Kral Müzik Ödülleri, geçtiğimiz akşam düzenlenen büyük bir organizasyonla sahiplerini buldu. Baştan sona pürdikkat kesilerek izlediğim gece hakkındaki izlenimlerimi ve yorumlarımı sizler için kaleme aldım. Aday listesinin açıklandığı hafta içerisinde de tahminlerimi sizlerle paylaşmış ve ortaya çıkacak muhtemel sonuçları yazımda belirtmiştim. Değerlendirmelerim içerisinde sadece iki kategoride yanıldım. Şans vermediğim Nilüfer, aday olduğu iki kategoride de kazanarak benim açımdan bir sürpriz gerçekleştirdi.

Sunum ilk kez sahne üzerinden gerçekleşmezken, geceyi bir "dış ses" yönetti. 2011 yılının mart ayında yaşadığı talihsiz olay sonucu uzun süredir tedavi gören İbrahim Tatlıses, izleyicilere ve davetlilere duygu dolu anlar yaşattı. Yeni albümü için stüdyoya girdiğinin ve okumalara başladığının müjdesini verdi.

Ödül vermek için sahneye gelen isimlerin, ödül alan isimlerden çok daha uzun konuşmaları ise deyim yerindeyse kabak tadı verdi ve gecenin temposunu düşürdü. Özellikle Özdemir Erdoğan'ın konuşmaya başladığı ve ödül verdiği süre içerisinde bir kısa film rahatlıkla izlenebilirdi.

Geceye Ajda Pekkan damgasını vurdu. 17. Kral Müzik Ödülleri'ni silip süpüren Tarkan'ın bestesi Yakar Geçerim ile ödülleri bir bir toplayan Pekkan, her zamanki naifliği ve enerjisiyle göz doldurdu. Hatırlayacağımız üzere geçen sene bu kategorinin kazananı Sevdanın Son Vuruşu olmuştu. En İyi Beste Ödülü Tarkan'a, En İyi Aranjör Ödülü ise Ozan Çolakoğlu'ya gitmişti. Söz konusu iki isim böylece ödülü üst üste alarak çiftlemiş oldu. Bu da son iki yılın en iyi bestelerinin Tarkan'a, aranjelerinin ise Ozan Çolakoğlu'ya ait olduğuna işaret ediyor.

Ödüllerin ağırlık olarak yüksek yaş grubuna gitmesi tepki çekti. Sezen Aksu, Ajda Pekkan ve Nilüfer gibi yılların sanatçılarının artık yarışmaması, onların farklı bir kulvarda değerlendirilmesi gerektiği şeklinde yorumlar yapıldı. Bu yoruma bir yandan katılıyorum ama bir yandan da katılmıyorum. Ajda Pekkan yaptığı müzikle ve duruşuyla kendinden birkaç kuşak sonrasının isimleriyle yarışabiliyor ve onlardan daha iddialı olabiliyorsa bu alkışlanması gereken bir durumdur.

Satış rakamları ve liste başarıları göz önünde bulundurulduğunda ortaya çıkan sonucun adil olduğunu düşünüyorum. Kazananları tebrik ediyorum.


18. Kral Müzik Ödülleri adayları hakkındaki değerlendirme yazısını okumak için buraya tıklayınız.


KAZANANLAR


En İyi Çıkış: Halil Sezai


En İyi Klip: Sezen Aksu - Vay (Sinan Tunçay & Sevil Kaynak)


En İyi Film Müziği: Aşk Tesadüfleri Sever


En İyi Düet: Nilüfer & Şebnem Ferah - Erkekler Ağlamaz


En İyi Proje: Nilüfer - 12 Düet


En İyi Grup: Model


En İyi Albüm: Ajda Pekkan - Farkın Bu


En İyi Kadın Sanatçı: Ajda Pekkan


En İyi Erkek Sanatçı: Murat Boz


En İyi Şarkı (En İyi Söz, Beste ve Aranjör): Ajda Pekkan - Yakar Geçerim (Söz-Müzik: Tarkan, Düzenleme: Ozan Çolakoğlu)


Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı: Rafet El Roman - Direniyorum


MÜ-YAP Dijital Satış Ödülü: Gülben Ergen - Şıkır Şıkır


MÜ-YAP Fiziki Satış Ödülü: Ajda Pekkan - Farkın Bu


Radyolarda En Çok Çalınan Şarkıcı: Serdar Ortaç


En İyi Remix Şarkı: Ajda Pekkan - Arada Sırada (Burak Yeter)

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

  1. Hiç güvenmediğim ödül törenidir kral tv ödülleri zira 2011 yılına damga vuran 2 şarkı vardır: Sibel can hançer, hadise aşk kaç beden giyer...

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com