, , , , ,

18. KRAL MÜZİK ÖDÜLLERİ ADAYLARI

Perşembe, Nisan 12, 2012

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve bu yıl 18. kez sahiplerine ulaşacak Kral Müzik Ödülleri'nin adayları ön eleme sonucu belli oldu. Ödüller verildikten sonra bile uzun süre kazananlarının eleştirildiği organizasyon her türlü tartışmaya ve şaibeli durumlara rağmen müzik alanında ülkemizin en kıdemli ve prestijli organizasyonu ki bu da su götürmez bir gerçek. 2010 yılına Sevdanın Son Vuruşu ile damgasını vuran Tarkan'ın bile geçtiğimiz yılın ödül töreninde ödül alması büyük sansasyon yaratmış ve sanatçı yerden yere vurulmuştu. Sanıyorum bu noktada şunu düşünmek gerekiyor: Bu organizasyonu eleştirmeyi ve verilen ödüllerin altında bir entrika aramayı alışkanlık hâline getirmiş olabilir miyiz? 2010 yılının en çok satan ve listelerde uzun süre zirvede kalan, çizgisi ve duruşuyla bu coğrafyanın en özel sanatçılarından Tarkan'ın aldığı ödülleri bile eleştirmek kendimizle çelişmek ve konuşmuş olmak için konuşmak değil mi? Bal gibi de öyle.

Geçtiğimiz günlerde açıklanan 18. Kral Ödülleri kategorilerindeki adaylık ve adaysızlıklar hakkındaki fikirlerimi yazdım. Yorumlaması benden, oylaması sizden.

Adayları görmek için buraya tıklayın.

EN İYİ ALBÜM
Ajda Pekkan - Farkın Bu
Funda Arar - Aşkın Masum Çocukları
Halil Sezai - Seni Beklerken
Nilüfer - 12 Düet
Sezen Aksu - Öptüm

Bu kategoride rekabet Ajda Pekkan ve Sezen Aksu arasında çekişmeli geçeceğe benziyor. Bana kalırsa Öptüm, Farkın Bu'ya göre daha başarılı bir albüm. Yıllardır müzik kariyerini başarıyla devam ettiren ve albümün çıkış şarkısı Sen Ve Ben ile haftalarca 1 numarada kalan Funda Arar'ın başarısı bu ödülle taçlandırılsa hiç de fena olmaz ve hatta güzel bir sürpriz olur. Arar, yıllardır başarılı işlere imza atıyor, aday gösteriliyor ama ödülsüz dönüyor. Şeytanın bacağını kıracak mı, gecede göreceğiz.

EN İYİ ŞARKI
Ajda Pekkan - Yakar Geçerim
Gülben Ergen & Mustafa Sandal - Şıkır Şıkır
Halil Sezai - Olsun
Rafet El Roman - Direniyorum
Sezen Aksu - Vay

Bu kategoride anlayışla karşılanamayacak türden adaysızlıklar var, bir defa bu konuda anlaşalım. Nielsen raporlarının baz alındığı bir organizasyonda, hele hele şarkıların yarıştığı bu dalda Gökçe'nin Tuttu Fırlattı'sının ve Atiye'nin Budur'unun olmaması kategorinin gücünü ve organizasyona olan güveni büyük ölçüde azaltıyor. Madem oylamada yeteri kadar halktan rağbet görmedi, neden organizasyon ekibi raporları değerlendirirken bu bilgileri es geçti? Üzgünüm ama bu kategori olmamış. Sezen Aksu, Unuttun mu Beni? ile aday olsaydı lafımız olmazdı ama Vay sanki bu kategori için biraz iddiasız kalıyor gibi. Evet, şarkı çok güzel ama yeri burası değil diye düşünüyorum. Bütün veriler 2011 yılının en iyi şarkısının Şıkır Şıkır olduğuna işaret ediyor. Söz konusu şarkı sizler için hazırladığım 2011'İN EN İYİLERİ başlıklı yazımda hazırladığım listede 1 numaraydı. Ayrıca listemdeki şarkılardan 3'ünü bu kategoride görmek isabetli kararlar verdiğime işaret ettiğinden beni bir nebze de olsa memnun etti. Favorim Şıkır Şıkır olsa da ödülün Yakar Geçerim'e gitmesi ihtimaller dahilinde.

EN İYİ KADIN SANATÇI
Ajda Pekkan
Demet Akalın
Funda Arar
Hande Yener
Sezen Aksu

Ödül ya Ajda Pekkan'a ya da Sezen Aksu'ya gidecektir ve güzel de olacaktır ama ben iki ismin ödüle doyduklarını düşünüyorum. Bu sebeple daha taze ve heyecanlı isimlerin ödül almasından yanayım. Zaten Sezen Aksu daha önce artık ödül istemediğini ve gençlere şans verilmesini istediğini de belirtmişti. İddialı olmanın ve müzik yapmanın yaşı yok, o başka bir konu. Hande Yener'in albümünün amacına ulaşamadığını ve bu kategoride kendisine ödül getirebilecek güçte olmadığını düşünüyorum. Benzer cümleleri Demet Akalın için de kurmak mümkün. Demet Akalın ve Hande Yener 2011'de liste ve satış başarısı elde edememelerine rağmen aday gösterilirken, Atiye ve Hadise'nin aday gösterilmemesi bir hayli ilginç ve büyük haksızlık. Geçtiğimiz sene buna benzer bir haksızlık Gülşen için yapılmıştı. Erkeklerin kategorisinde Kenan Doğulu'nun tek bir şarkıyla kolayca aday gösterildiğini düşünürsek, bu yıl yine Gülşen'in hakkını yediklerini aynı rahatlıkla söyleyebiliriz.

Anlaşılacağı üzere benim gizli favorim Funda Arar. Başarılı video klipler, şarkılar, Sen Ve Ben'in başarısı ve sanatçının organizasyondan her defasında eli boş dönmesi bu temennim için geçerli sebepler. 


EN İYİ ERKEK SANATÇI
Ferhat Göçer
Kenan Doğulu
Murat Boz
Rafet El Roman
Serdar Ortaç

Kenan Doğulu'nun teklisiyle bu kategoride yarışması şaşırtıcı olmakla beraber bu ödülü hak etmesi için de yeterli değil. Yavaş ve duygusal şarkılarıyla kendinden övgüyle bahsettiren Rafet El Roman ile müzik yolculuğunda emin adımlarla ilerleyen, son albümüyle kariyerinde büyük bir sıçrama gerçekleştiren Murat Boz'un bu ödüle yakın olduğunu düşünüyorum. 2011'in sonuna yetişen Ferhat Göçer ve 2010 albümünün bir üst sürümünü "Gold" adı altında dinleyenlerle buluşturan Serdar Ortaç'ın da çekirdekleşmiş kitlesi ortada. Hep birlikte göreceğiz.

EN İYİ GRUP
Duman
MFÖ
Model
Seksendört
Zakkum

Bu kategoride gözüme çarpan, Kolpa'nın eksikliği oldu. Adaylar içerisinde kendinden en çok söz ettiren ve 2011 yılı içerisinde başarı gösteren Model'di. Birbiri ardına gelen video klipler ve başarılı şarkılar Model'e ödülü kazandıracaktır. MFÖ saygınlığı hatırına, Duman da sağlam dinleyici kitlesiyle ödülü kucaklayabilir.

EN İYİ KLİP
Ketche (Ozan Doğulu feat. Atiye - Aşkistan)
Nihat Odabaşı (Ajda Pekkan - Yakar Geçerim)
Ömer Faruk Sorak (Kenan Doğulu - Şans Meleğim)
Robin Robinovic (Aynur Aydın - Yenildim Daima)
Sinan Tunçay & Sevil Kaynak (Sezen Aksu - Vay)

Ketche, video kliplerini ve özellikle Romantik Komedi isimli sinema filmini sevdiğim bir yönetmen ama Aşkistan beklentileri boşa çıkaran ve vasat bir klip. Şans Meleğim'in klibi yıllardır alışkın olduğumuz "güzel kızlar, havuz, dans figürleri ve şarkıcı adam" kalıbının dışına çıkmayan bir çalışma. En büyük özelliği yüksek görüntü kalitesi. Vay, klipler içerisinde en özgün ve en kendini belli eden iş ama Nihat Odabaşı'nın birbiri ardına çektiği başarılı klipler bu ödülü alması gerektiğine de işaret ediyor. Murad Küçük'ün adaylar arasında olmayışı şaşkınlık sebebi.

EN İYİ PROJE
12 Düet - Nilüfer
130 BPM Allegro - Ozan Doğulu
Arabesque 2 - Işın Karaca
Aranjman - Candan Erçetin
Zamansız Şarkılar - İskender Paydaş

Nilüfer'in orijinallerinin yanına bile yaklaşamayan, yeni düzenlemeleriyle eski şarkılarının yer aldığı albümün satış başarısı şaşırtıcı olsa da ödül açısından bu iddiayı gösteremeyecektir diye düşünüyorum. Ozan Doğulu, bir önceki albümünün çıtasına ulaşamadı, Candan Erçetin projeyi dinleyicilerle buluşturup her zamanki gibi konserleri dışında kabuğundan çıkmadı. Işın Karaca iyice arabeske bağladı. Hâl böyle olunca ödül İskender Paydaş'a kaldı. Bu benim senaryom elbette. Sürprize açık bir kategori. Her şey olabilir.

EN İYİ ÇIKIŞ
Aynur Aydın
Bora Duran
Halil Sezai
Levent Dörder
Sinan Akçıl

Yakaladığı çıkış ve gördüğü ilgi, olağan dışı bir durum olmazsa ödülün Halil Sezai'ye gideceğine işaret ediyor. Yine de ben oyumu Aynur Aydın'dan yana kullanıyorum.

EN İYİ DÜET
Gülben Ergen & Mustafa Sandal - Şıkır Şıkır
Nilüfer & Şebnem Ferah - Erkekler Ağlamaz
Sinan Akçıl & Hande Yener - Atma
Tan & Serdar Ortaç - Benim Gibi Olmayacak
Ümit Sayın & Tarkan - Gitme

Rekabet daha çok Şıkır Şıkır ve Atma arasında olacaktır. Diğer adaylar, söz konusu iki şarkının yanında öne çıkmıyor. Ergen'in ve Sandal'ın bu sürpriz buluşmasının ödülle taçlandırılması muhtemel ama Atma'nın da o dönemde ne kadar popüler olduğu bir gerçek. Benim önceliklim Şıkır Şıkır.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com