, , , , , ,

YENİ 'ROTA'YI ONLAR ÇİZDİ

Pazartesi, Mart 12, 2012

Müzik dünyasında son zamanlarda proje albümlerine karşı büyük bir ilgi var. Dünya müzik endüstrisine baktığımızda David Guetta ile alıcısının ne denli fazla olduğunu gördüğümüz aranjör albümleri akımı ülkemizde de birkaç senedir etkilerini göstermekte. Ozan Doğulu'nun büyük ses getiren Sıla'lı Alain Delon'u 2010 yılının yazında Türkiye listesinde tam 8 hafta 1 numarada kalarak büyük başarı elde etmiş ve aranjör geçtiğimiz 2011 senesinde de yeni albümüyle dinleyicilerle buluşmuştu. Bu tür projeler Volga Tamöz'ün albümüyle devam etti.

Ayşe Hatun Önal'ın Çeksene Elini şarkısının düzenlemesiyle dikkat çeken ama asıl yükselişi Hande Yener'in Apayrı albümündeki düzenlemelerle gerçekleştiren Erdem Kınay, birçok ismin albümlerinde gerek besteleri gerek düzenlemeleriyle yer almış ve son zamanlarda Olacak Olacak, Geri Dönüş Olsa gibi şarkıların yakaladığı liste başarısıyla da adından sıkça bahsettirmişti.


Avrupai tarzı, kendine has müziği ve modern tınılarıyla son dönemin en başarılı müzisyenlerinden Kınay'ın, Seyhan Müzik etiketiyle çıkacak ilk proje albümünün habercisi olan Rota'nın video klibi yayınlandı. Set görüntüleri haftalar önce sosyal medyada paylaşılan klip bir süredir bekleniyordu.
Açılış sahnesinden ve genelinden anlaşılacağı üzere yönetmen koltuğunda Tamer Aydoğdu'ya rastlıyoruz. Daha önce Demet Akalın ve Tamer Aydoğdu ikilisi 2008 yılında Mucize'nin video klibinde de bir araya gelmişti. Görsel efektlerin ve greenbox yöntemin kullanıldığı klibi ben başarılı buldum. Özellikle Erdem Kınay'ın müziğe eşlik etmesi ve senkronik el hareketleri deyim yerindeyse çok şık görünüyor. Sadece Demet Akalın'dan böyle hızlı bir dans parçasında birkaç figür beklerdim haklı olarak. Yönetmen öyle uygun görmüş demek ki.

Şarkının sözleri Deniz Erten, bestesi ise Erdem Kınay imzası taşıyor. Aşkistan, Ara Ara, Aşk Kaç Beden Giyer ve son olarak da Rota gibi başarılı birçok dans şarkısının sözleri Erten'in kaleminden çıktı. Bu arada, Demet Akalın'ın şarkıyı hakkını vererek okuduğu gerçeğini de es geçmemek lazım tabii. Böyle bir şarkıyı "patlatacak" en etkili isim de Akalın'dan başkası olamazdı.  İlgililerine bir bilgi: Albüm önümüzdeki cuma günü raflardaki yerini alacak.


Şarkının temposuna ve enerjisine kayıtsız kalamayan yazarınızın nazarında 2012 yılının ilk hit şarkısı Rota olmuştur. Önümüzdeki günlerde şarkının listelerdeki akıbetini hep birlikte göreceğiz ama görünen de şu ki bundan böyle yolunu şaşıranlara "rota" göstereceğiz.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com