, , , , , ,

HER SES BİR NEFES

Perşembe, Mart 08, 2012

Polisan Boya'nın katkılarıyla ilk kez gerçekleştirilen, proje tasarımı ve sanat yönetmenliğini Kenan Bahadır Derre’nin üstlendiği "Her Ses Bir Nefes" adlı sosyal sorumluluk projesi, mesleklerinde başarıları ve güçlü duruşlarıyla takdir kazanmış 58 ünlü kadını bir araya getirdi. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Türkiye Temsiciliği'nin teknik destek verdiği projenin fotoğrafları Serhat Hayri (Studio Plus) ve Tayfun Çetinkaya (Bird Office) tarafından çekildi.

Söz konusu sosyal sorumluluk projesi kapsamındaki sergi geçtiğimiz gün bir kokteylle kamuoyuna açıldı. Söz konusu sanatçıların bir karşılık beklemeksizin projeye destek vermeleri ve toplumu bilinçlendirme çabaları alkışı fazlasıyla hak ediyor. Toplumumuzun en büyük sorunlarından birine parmak basan ve böyle bir konuya dikkat çekmek isteyen herkesi tebrik ediyorum. Sanatçıların birbiriyle olan samimiyeti ve atmosfer oldukça güzeldi. Toplumun her kesimini yakından ilgilendiren, şahsilikten uzak, ne söylemek istediğini gerçekten bilen bir projenin kıyısından köşesinden bile olsa içinde olmak beni çok memnun etti. Bu tür bir samimiyete yakın geçmişte Van halkı için yapılan çalışmalarda tanıklık etmiştim. Tanıtım filminin jeneriğinde tarafıma teşekkür eden Kenan Bahadır Derre ve ekibine böyle bir sorumluluk üstlendikleri ve samimi oldukları için asıl ben teşekkürü bir borç bilirim.

"Her Ses Bir Nefes" projesi kapsamında düzenlenecek olan fotoğraf sergisi tüm Türkiye'de kadınların yaşadığı sorunlara dikkat çekmeyi ve kamuoyunu bilinçlendirmeyi amaçlıyor. Proje kapsamında Polisan Boya tarafından Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı'nın Dayanışma Merkezi Ofisi ve Kadın Sığınakları'nın yenilenme çalışması ve tadilatı yapılacak.

Fotoğraf çalışması için her sanatçı iki farklı konsept için poz verdi. İlk konseptte yüzlerini stretch filmle kapatan sanatçılar susturulmuş ve sindirilmiş kadınları simgelerken ikinci konseptte sessiz çığlıklarıyla tek nefes oldular. 58 ünlü kadın fotoğraflarını toplumsal cinsiyet eşitsizliği, çocuk gelinler, eğitim eksikliği, sağlık sorunları, taciz, aile içi şiddet, ekonomik bağımlılık gibi konulardaki cesur sosyal mesajları ile destekledi.

Projeye destek veren; Açelya Akkoyun, Akasya Asıltürkmen, Aslı Omağ, Ayça İnci, Aydan Kaya, Aydilge, Ayşe Ertaş, Ayşen İnci, Bennu Yıldırımlar, Beste Bereket, Betül Arım, Betül Demir, Billur Kalkavan, Birsen Dürülü, Ceren Taçan, Deniz Özerman, Deniz Pulaş Akkartal, Didem Balçın, Didem İnselel, Didem Soydan, Dilek Yorulmaz, Duygu Yetiş, Ebru Üstüntaş, Ece Gürsel, Ece Uslu, Elif Güvendik, Emel Çölgeçen, Fatoş Kabasakal, Fulya Zenginer, Goncagül Sunar, Grup Hepsi, Gülçin Şantırcıoğlu, Güneş Emir, İncilay Şahin, İpek Tanrıyar, Lale Cangal, Melis Sökmen, Meltem Sırtıkara, Mine Çayıroğlu, Mine Tugay, Nilbanu Engindeniz, Oya İnci, Özge Borak, Pelin Akil, Pelin Batu, Sacide Taşaner, Sedef İybar, Sevtap Ünal, Sinem Güven, Sumru Yavrucuk, Şebnem Özinal, Şule Erden, Türkü Turan, Yasemin Hadivent, Yasemin Öztürk, Yeşim Gül, Zeliha Sunal, Zeynep Mansur gönüllü olarak yer aldı.

Sergi İstanbul Kozzy Alışveriş ve Kültür Merkezi, İstanbul Optimum Outlet, Ankara Optimum Outlet ve Adana Optimum Outlet'te 8 -30 Mart tarihlerinde 10:00 – 22:00 saatleri arasında ziyaretçileri ile buluşacak. Daha sonrasında Türkiye’nin çeşitli illerinde de sergilenmeye devam edecek. Bu arada, projenin tanıtım filmini buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

Bu vesileyle de tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlarım. Kadınlarımız her zaman başımızın tacı. Kadın elinin değmediği her şey bir parça eksiktir. Onların yaratılışına ve varlığına söylenecek söz bitmez...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com