, , , , ,

ANNE BEN GRİP OLDUM!

Cuma, Mart 16, 2012

Son günlerde İstanbul'da bir grip salgını var ki sormayın gitsin. Söylemesi ayıptır, son birkaç senedir soğuk kış günlerini grip olmadan atlatmayı başarmıştım ki bu kış ben de nasibimi aldım. Yakın çevrenizden bu kış grip olmamış üç kişiyi bulun, size madalya vereceğim. Gerçi madalya karın doyurmuyor. Benden size bir öğle yemeği.

Gripten korunmak için birkaç bardak portakal suyu içen ve C vitaminine hücum edenlere bir haberim var: Vücut ihtiyacı olan C vitaminini alıyor ve fazlasını vücuttan atıyormuş. Yani turunçgil içinde olmanın fazladan bir faydası dokunmuyor. Aklınızda bulunsun. Bununla beraber, greyfurt da ilaçları etkisiz hâle getirme özelliğine sahipmiş. Yani ilaç kullanıyorsanız ardından greyfurt içmeyin. Benden söylemesi.


Grip olmaktan bu korkmamamız gerektiğini düşünüyorum. Sonuçta bağışıklığımızın güçlenmesi için zaman zaman savaşması gerekiyor. Hafif ateşten, hâlsizlikten, öksürmekten kimseye büyük bir zarar gelmez. Yılda bir kez de grip olalım.


İlim irfan dünyasına bodoslama atlayan yazarınızın öğrendiği bir bilgi var ki hepinizi çok şaşırtacak. Her sabah kahvaltıda içtiğimiz çay meğerse kalsiyum düşmanıymış! Evet, yanlış duymadınız. Her sabah keyifle yudumladığımız çay, kalsiyum emilimini engelliyormuş. Yani yediğimiz kalsiyum dolu peynirler heba oluyormuş. Çay tiryakisiyseniz, kahvaltıdan en az 45 dakika sonra çay içmenizi öneriyorum. Bu bilgiyi edindikten sonra kahvaltımı masama hiçbir çay bardağının yaklaşmasına 5 metreden fazla izin vermedim, vermiyorum ve de vermeyeceğim. Özellikle spor yapanlar ve de büyüme çağında olanlar için bu önemli bilgiyi de sizlere sunmuş oldum.


Bilim dünyasından haberlerim şimdilik bu kadar.


Bu aralar en çok ne dinliyorum?


# Erdem Kınay feat. Demet Akalın - Rota
# Günseli Deniz - Kalp Ağrısı
# Gönen - Geç Babam
# Ziynet Sali - Alışkın Değiliz
# Gökhan Tepe - Söz

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com