, , , , , , , , ,

EUROVISION'DA BİR BONOMO

Pazar, Ocak 15, 2012

2011 yılının birincisi Azerbaycan'ın ev sahipliği yapacağı ve finalinin 26 Mayıs 2012'de gerçekleşeceği 57. Eurovision Şarkı Yarışması'nda ülkemizi temsil edecek isim geçtiğimiz hafta açıklandı. 2010 yılının sonunda 11 şarkıdan oluşan Meczup isimli ilk albümüyle müzik dinleyicilerini selamlayan Can Bonomo, bu önemli organizasyonda ülkemizi temsil edecek.

Can Bonomo'nun ismi açıklanmadan kısa bir süre önce TRT yönetiminin ülkemizi temsil etmesi için Kıraç'ta karar kıldığı konuşulmuş ama sosyal medya platformlarında söz konusu isim olarak Kıraç'ın adının geçmesi büyük tepki yaratmıştı. Kıraç'la beraber üzerinde düşünülen diğer isimlerin Atiye, Hande Yener, Şebnem Ferah, Murat Boz ve Ayna grubunun solisti Erhan Güleryüz olduğu da basına yansımış ve bu bilgiler kulisten halka sızmıştı.

Benim gönlümdeki isim Atiye'ydi. Bir süre öncesine kadar da ülkemizi Atiye'nin temsil edeceğine kesin gözüyle bakılıyor ve her yerde genç şarkıcının ismi zikrediliyordu. Bir önceki sene de aynı durum yaşanmış ve en önemli anketlerden Atiye galip çıkmıştı. Gerçi TRT'nin huyu bu. Soru soruyor ama cevabıyla ilgilenmiyor. 2007 yılında dinleyicilerle buluşturduğu Nasıl Delirdim?'in lansman toplantısında ilk defa Eurovision'un ismini ağzına alan Hande Yener, dört yıldır bu yarışmayı dilinden düşürmeyip her fırsatta yarışmada Türkiye'yi temsil etmek istediğini söylemiş ve hatta söylemek için fırsatlar yaratmıştı. Geçenlerde de yaptığı açıklamada katılma çabasını reddedip cool kadın gibi görünmeye çalışsa da bu tavrı onu gülünç duruma düşürmekten başka bir işe yaramadı. Aslında Yener de gidebilecek isimlerden biri ama yıllardır süregelen bu ısrarlı tavrı hem itici hem de rahatsız edici.

TRT yönetiminin temsilci adaylarını belirleme ve bu isme karar verme konusundaki yaklaşımını son derece yanlış bulduğumu belirtmek istiyorum. Geçtiğimiz yıl yarı finali geçemediğimizi de düşünecek olursak, TRT'nin ısrarla ve kararlılıkla temsilcimizi kendi bünyesinde seçmeye devam etmesi gayet anti-demokratik bir tutum. Söz konusu adayların halka sunulması ve gerçekleşecek oylama sonucu bu temsilciye müzik dinleyicilerinin karar vermesinden yanayım. En nihayetinde bu uluslararası bir yarışmadır ve ülkesi adına istediği o ismi sahnede görmek dinleyicinin hakkıdır. Bu türlüsü dayatmadan başka bir şey değil.

TRT son yıllarda ısrarla sürdürdüğü grup inadından sonunda vazgeçebilmiş. Athena, Manga, Mor ve Ötesi derken, Yüksek Sadakat ile aldığımız yüksek başarısızlık sonucu TRT bir nebze akıllanmış olacak ki, solo müzik kariyeri olan isimlere yönelip kararını da bu yönde kullanmış.

TRT'nin Can Bonomo kararına gelince... TRT'nin genç şarkıcı konusunda karar kılmasını destekliyorum, hele ki Kıraç'ın ismini duyduktan sonra daha da büyük coşkuyla destekliyorum sevgili okuyucular. Can Bonomo'nun vokalini bir hayli tiyatral bulsam ve bu tür vokallerden hiç hazzetmesem de hem yaşı hem de kendine özgü tarzıyla öne çıkacağını ve oy potansiyeli oluşturabileceğini düşünüyorum. Can Bonomo'nun ismini ilk kez duyduğunu söyleyen ve yarışmaya daha popüler bir isimle gitmemizi öneren sözde müzik eleştirmenlerine, radyoculara ve programcılara ise alternatif isimlere biraz daha yoğunlaşmalarını ve müziği magazinde gördüklerinden ibaret saymamalarını öneriyorum. Eurovision gibi bir yarışmaya taze kanların katılmasını ve yarışmanın böyle bir platforma dönüşmesi gerektiğini de düşünüyorum. Sonuç itibariyle bir isim belirlenmiş ve bu isim ülkemizi temsil edecek. Eleştirmek, aşağıya çekmeye çalışmak ve yermek son derece anlamsız. "Kendi ülkesinde bile doğru dürüst tanınmayan birinin Eurovision'da işi ne?" diyenlere ise bir anlam veremiyorum. Tarkan dışında hangi isimle katılırsak katılalım, zaten Avrupa'nın tanımadığı bir isimle katılmış olacağız. Sanki şarkıcılarımız Avrupa çapında müthiş bir üne sahipler, sürekli oralarda konserler veriyorlar ve büyük rağbet görüyorlar da TRT popüler olmayan bir ismi seçti. Bence şu saatten sonra genç ve yetenekli adayımıza bol şans dileyip destek olmak yapılabilecek en doğru ve yerinde davranış.

Bu arada, Bonomo'nun yarışmaya Türkçe bir şarkıyla katılacağı ve seçmesi için TRT'ye birkaç şarkı birden sunacağı belirtilenler arasında. "Ah TRT! Bari şarkıyı biz seçseydik." demekten kendimi alıkoyamıyorum. Son olarak, bonomo iyi insan demekmiş.

Hepinize keyifli bir hafta diliyorum.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com