, , , , ,

BİR FİLM İZLEDİM: HACHIKO: A DOG'S STORY

Perşembe, Ocak 05, 2012

Geçtiğimiz yazın sonunda izlediğim ve deyim yerindeyse anıra anıra ağladığım bir filmden bahsetmek istiyorum sizlere. ABD yapımı olan ve 2009'da vizyona girerek izleyicilerle buluşan Hachiko: A Dog's Story'den.

Filmin esas ve esaslı kahramanından, daha önce 1987 yılında bir Japon filmine de konu olan Hachikō'dan bahsetmek istiyorum sizlere. 1924 yılında Tokyo Üniversitesi'nde profesörlük yapan Dr. Hidesabura Ueno kendine bir yavru köpek edinmiş ve "sekiz" anlamına gelen Hachikō ismini vermiş bu sevimli köpeğe. Safkan köpek akita cinsinden geliyor ve rengi de beyaz. Sevimli ve akıllı köpek Hachikō, her sabah profesörle metro istasyonuna gidip profesörü yolculuyor ve sonra da eve dönüyormuş. Bir akşam profesör metro çıkışında Hachikō'yu görmüş ve gözlerine inanamamış. Sahibinin eve dönerken de aynı yolu kullanarak döneceğini ve dönüş saatini hesaplayan köpek, her akşam profesörü karşılar olmuş. İlginçtir ki, bir gün bile saati hiç şaşırmamış.

Bir akşam profesör metrodan inmemiş. Hachikō saatlerce beklemiş ama ne gelen var ne giden. Pes etmemiş köpek ve beklemeye devam etmiş. Günlerce, haftalarca, aylarca... Profesör üniversitede kalp krizi geçirip ölmüş ama Hachikō hep dönmesini beklemiş profesörün tam 10 yıl boyunca. Hachiko da 12 yaşındayken o metro istasyonunun önünde ölmüş. Shibuya İstasyonu'nun önüne Hachikō'nun heykelini diken Japonlar, II. Dünya Savaşı'nda zarar gören heykelin yerine 1948'de yenisini dikmişler. İstasyonun çıkış noktası günümüzde en önemli buluşma merkezlerinden biri olarak kullanılıyormuş. Her yıl 8 Nisan'da Hachikō'nun ölüm yıl dönümünde hayvanseverler heykelin önünde buluşuyormuş.

Aynı zamanda filmin yapımcılarından olan başrol Richard Gere'in yanı sıra Sarah Roemer, Joan Allen, Jason Alexander, Cary-hiroyuki Tagawa karşımıza çıkan oyuncular ama bence filmin en büyük yıldızı tartışmasız ki Hachikō. Bir köpeğin bu kadar başarılı bir oyunculuk ortaya koyması ve iyi yönetilmesi hem çok şaşırtıcı hem de olağanüstü bir durum. Birçok insan oyuncudan çok daha başarılı olduğunu söylemek mümkün. Gençlik filmlerini hâlâ hatırladığım Richard Gere'in de yaşlandıkça karizmasına karizma kattığı ve canlandırdığı karakterlere de yakıştığı bir gerçek. Bir oyuncunun başka bir canlı türüyle senkronik şekilde hareket etmesi ve paslaşması oldukça zor bir şey kuşkusuz ama Richard Gere hem iyi oyunculuğu hem de yılların getirdiği tecrübeyle bu işin hakkını fazlasıyla vermiş. Son yıllarda gördüğüm en iyi ikililerden biri bu filmdeki profesör ve köpek. Filmin anlatımı oldukça yalın ve hikâye de başarıyla senaryoya dönüştürülmüş. Kaneto Shindô'yu ve Stephen P. Lindsey'i bu başarılı adaptasyon için kutlamak gerekir. Lasse Hallström de senaryoyu başarıyla aktarmış perdeye.

Aile ilişkilerini, duygusal bağları, çevre iletişimini ve hayvan sevgisini yalınlıkla ve ustalıkla işleyen Hachiko: A Dog Story'i muhakkak izlemelisiniz diye düşünüyorum. Bağların ve derinliğin azaldığı günümüzde profesör ve köpeğin arasındaki dostluk yüreğinize su serpecek. Konu itibariyle dram, aile ve belgesel türlerine dahil olan filmin sonunda gözyaşlarınızı tutamayacak ve günümüzde yaşadığınız her türden ilişkiyi de sorgulayacaksınız. Köpeğin 10 yıl boyunca kıpırdamadan sahibini beklemesi ve orada ölmesi tüyleri diken diken etmeye yeterken bir yandan da vefa, sadakat, karşılıksız sevgi gibi değerler üzerine bir hayli düşündürüyor. Bana kalırsa da günümüz sineması görsel abartı sunmak ve teknolojiyi iliğine kadar sömürmek yerine insana insan olduğunu hatırlatmalı ve içimizde gizli saklı bir köşede duran bu tür duyguları açığa çıkarmalı; çünkü anca o zaman insan olduğumuzu hatırlarız.

Ben boyumdan posumdan utanmayıp hüngür hüngür ağladım filmin sonunda. Darısı sizin başınıza...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

2 yorum

  1. Mükemmel ötesi mutlaka izlenmeli

    YanıtlaSil
  2. Film muhteşem bir film.Ben de her aklıma geldiğinde müziğini duyduğumda hüngür hüngür bağıra bağıra ağlıyorum.Bu film köpeklere bakış açımı değiştirmişti.Kesinlikle izlenmeli.Ve bunun gerçek bir hikaye olması da filmi bende özel kılan özelliklerinden biri...

    YanıtlaSil

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com