, , , , , , , , , , , , ,

TÜRK FİLMİ OSCAR ÖDÜLLERİ'NDE FAVORİLER ARASINDA

Salı, Aralık 13, 2011

Her yıl geleneksel olarak Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi (AMPAS) tarafından verilen Akademi Ödülleri -ki bilinen adıyla Oscar Ödülleri- 26 Şubat 2012'de sahiplerini bulacak. 84'üncüsü düzenlenecek Akademi Ödülleri töreni her zaman olduğu gibi Hollywood Kodak Tiyatrosu'nda gerçekleştirilecek ve töreni Eddie Murhpy sunacak.

Türkiye'nin Oscar adayı olarak seçilen Nuri Bilge Ceylan filmi Bir Zamanlar Anadolu'da, Amerika'nın prestijli dergisi Deadline tarafından Oscar'a aday olabilecek dokuz filmden biri olarak lanse edildi ve Ceylan'ın filminden övgüyle bahsedildi. Böylelikle ilk kez bir Türk filmi böyle bir organizasyonda favoriler arasına girmeyi başardı.

Senaryoda Ebru Ceylan, Nuri Bilge Ceylan ve Ercan Kesal'ın adına rastladığımız filmde Taner Birsel, Yılmaz Erdoğan ve Muhammet Uzuner başrol oyuncuları olarak karşımıza çıkıyor.

Hatırlayacağımız üzere Bir Zamanlar Anadolu'da 2011 Cannes Film Festivali'nde Altın Palmiye için yarışmış ve Büyük Jüri Ödülü'ne layık görülmüştü. Cannes Film Festivali'nin gediklisi Ceylan, daha önce de Uzak ve Üç Maymun isimli filmleriyle Cannes tarafından ödüllendirilmiş ve ödül alırken yaptığı konuşma büyük yankı uyandırmıştı.

Bir Zamanlar Anadolu'da Oscar için lobi yapadursun, uzun süredir çekimleri devam eden büyük   bütçeli Türk filmi Fetih 1453'ün galasının Kodak Tiyatrosu'nda yapılacağı açıklandı. Türkiye'de 17 Şubat 2012'de vizyona girmesi beklenen filmin yönetmen koltuğunda ise Faruk Aksoy oturuyor.

Bu önemli filmin galasına Tom Cruise, Charlize Theron, Natalie Portman, Cameron Diaz gibi dünyaca ünlü oyuncuların da katılacağı konuşulanlar arasında.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com