, , , , , , , , ,

SALVADOR "DELİ" İSTANBUL'DA

Çarşamba, Aralık 14, 2011

Sürrealizm akımının başlıca temsilcilerinden ve 20. yüzyılın önemli İspanyol sanatçılarından Salvador Dali'nin Gala ile Akşam Yemeği, Sürrealizm İzleri ve İlahi Komedya adlı üç ayrı başlıktaki eserleri İstanbul'daki sanatseverlerle buluşacak.

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin ev sahipliği yapacağı bu sergide Dali'nin 121 eseri sergilenecek. Daha önce Pop akımının öncülerinden biri olarak kabul gören Andy Warhol eserlerinin de sergilenmesinde katkısı bulunan Kült ve InArtis bu organizasyonda da işbirliği yapmakta.

Tophane-i Amire'de gerçekleştirilecek etkinlik 23 Aralık'ta başlayacak ve 26 Şubat 2012'de de son bulacak. Bu da demek oluyor ki, bu önemli sergiyi ziyaret etmek için önümüzde iki ayımız var. Tabii siz siz olun ve bu ziyareti ertelemeyin.

1904 yılında dünyaya gelen Salvador Dali, 1989 yılında hayatını kaybetti. Gerçekçi figürasyona dayanan resimleriyle dikkat çekmeyi başaran Dali, Luis Bunuel ile işbirliği yaptığı 1929 tarihli Endülüs Köpeği ve 1930 tarihli Altın Çağ isimli filmleriyle de Sürrealist sinemanın önemli örneklerini sanata kazandırdı.

İstanbul'da Bir Sürrealist: Salvador Dali başlığı altında 20 Eylül 2008 ve 20 Ocak 2009 tarihleri arasında Dali'nin eserleri ülkemizde sergilenmiş ve bu organizasyon Akbank Sanat sponsorluğunda Sakıp Sabancı Müzesi'nde gerçekleşmişti.
BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com