, , , ,

PHOTOSHOP GÜZELLERİNE KÖTÜ HABER

Salı, Aralık 13, 2011

"Ay şu falancanın fotoğrafında photoshop var mı?" sorusuyla başlayan tartışmalar artık sona eriyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin 50 eyaletinden biri olan New Hampshire'da bulunan ve eyaletle aynı ismi taşıyan üniversitedeki iki kişilik bir ekip birtakım çalışmalar ve denemeler sonucunda photoshop uygulanan fotoğrafları "ispiyonlayan" bir bilgisayar programı geliştirmişler. Bu da demek oluyor ki, artık yalancıların mumu bilgisayarımızda oturum açana dek yanacak.

Reklam ve moda dünyasının güzelliği, zayıflığı el üstünde tutmasının genç kızlar üzerinde psikolojik baskı oluşturduğu ve bu yüzden sağlıksız diyetlerin, estetik operasyonların hızla arttığı saptanmış ve uzmanlar da derecelendirme yapılarak bu fotoğrafların üzerinde photoshop uygulama miktarının açıklanmasını istemiş...


Şahsen bu habere sevinenlerdenim. Gerçekte olmayanı varmış gibi ya da olanı yokmuş gibi göstermek ve idealize etmek ne kadar sağlıklı bir durum, tartışılır. Bu tür uygulamalar artık iyice kabak tadı vermeye başladı ve işin iyiden iyiye ayarı kaçtı. Ben oyumu doğallıktan yana kullanıyorum. Doğal olanın yerini başka hiçbir şey tutamaz.

Önümüzdeki zamanlarda artık öyle eskisi gibi kimse yalandan "Fotoğrafıma hiçbir müdahale yapılmadı. Tamamen doğal vallahi." gibi açıklamalar yapamayacak.

Yazıyı bir Dilimin Ayarı Yok sözüyle bitiriyorum: "En güzel fotoğraf, profil fotoğrafıdır."


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

1 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com