, , , , , , , , , ,

DİZİ DİZİ DİZİLER

Cuma, Aralık 02, 2011

Türk televizyonlarında son yıllarda bir dizi furyasıdır, sürüp gidiyor. Bazı diziler fenomene dönüşmeyi başararak, yayınlandıkları kanala büyük paralar kazandırıyor ve dizideki karakterlerin aksesuarları büyük rağbet görüyor. Hatta ve hatta izleyiciler bazı coğrafyaları bu diziler sayesinde daha yakından tanır hâle geliyor. Anlayacağınız o ki, Türkiye'de çok ciddi bir pazara dönüştü dizi sektörü.
Ramazan münasebetiyle bu yıl erkenden başlayan yeni yayın döneminde onlarca dizi ekranlarda yerini alırken, bunlardan birçoğu aynı hızla yayın hayatına veda etti. İzleyiciler daha ziyade geçtiğimiz sezondan beri takip ettikleri dizileri seyretmeye devam ettiler. Öyle Bir Geçer Zaman kiMuhteşem Yüzyıl, Leyla İle Mecnun, Behzat Ç.Adını Feriha KoydumFatmagül'ün Suçu Ne? reyting başarılarını bu sezon da devam ettirdiler.
Yaprak Dökümü'nün bitmesinin ardından çil yavrusu gibi farklı farklı kanallara ve dizilere dağılan dizinin oyuncuları aradıklarını bulamadı. Gökçe Bahadır ve Güven Hokna'nın oynadığı, Nurgül Yeşilçay'la Murat Han'ın başrol paylaştığı Sensiz Olmaz'ın tutmayacağı baştan beri belliydi. Dizinin yapımcıları böyle bir senaryonun nasıl iş yapabileceklerini düşündüler, gerçekten bilemiyorum ama görünen köy kılavuz istemedi. Ayrıca 2008 yılında bu ikiliyi Vicdan filminde izlemiştik ve bu film Yeşilçay'a çok istediği Altın Portakal'ı getirmişti. Bu formül dizide tutmadı. İffet'i oynayacağı aylar önce söylenen ama başka dizilerde rol alan Naz Elmas ve Fahriye Evcen'in dizileri de yayından kalkarken, rolü kapan Deniz Çakır deyim yerindeyse aldı yürüdü. Kime niyet, kime kısmet sayın seyirciler...
Geçtiğimiz sezon Yaprak Dökümü'nün sona ermesi sonucu Muhteşem Yüzyıl'ın karşısına rakip olarak çıkarılan geniş kadrolu Şüphe, dizi karşısında direnememiş ve yayından kalkmıştı. Bu defa bu görevi Kuzey Güney üstlense de reyting sıralamasında Muhteşem Yüzyıl'ı geriden takip etmekte.
Desperate Housewives dizisinden uyarlanan Umutsuz Ev Kadınları, başarılı kadrosu ve adaptasyonuyla izleyicilerin beğenisini kazanırken, pazar günü için de iyi bir seçenek oldu doğrusu. Senaryo ekibi gerçekten çok iyi çalışmış ve bu riskli denemenin hakkını vermiş. Ayrıca Zeliş ve Yasemin'e ağır derecede zaafım var. Bu da biline efendim.
Bir Çocuk Sevdim'in ekrana hızlı bir giriş yapması sonucu zor günler yaşayan Adını Feriha Koydum'da reyting kaybından olsa gerek Feriha'nın kapıcı olduğu ortaya çıkarılsa da bu defa karşısına Mahsun Kırmızıgül imzalı Hayat Devam Ediyor çıktı ve kısa sürede tozu dumana kattı. Artık kızımız Feriha'nın işi zor gibi görünüyor.
İzleyicilerinin rakip dizileri izlemesinden korkan yapımlar ise "TEKRARI YOK" sloganıyla izleyicilerine gözdağı veriyor. Yerli dizilerdeki rekabet yarışında sular daha uzun süre durulmayacak gibi görünüyor. İzleyelim ve görelim.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com