, , , , , , ,

ALBÜM: BEYONCÉ - 4

Pazar, Aralık 18, 2011

Geçmişe dönüp kısaca şöyle bir bakacak olursak, 2008 yılının bitimine az bir zaman kala kariyerinin üçüncü albümü I Am... Sasha Fierce ile Billboard listesine 1 numaradan giriş yapan ve 7 milyondan fazla albüm satmayı başaran Beyoncé, 2010 Grammy Ödülleri'nde 10 dalda aday olmayı başarıp bu ödüllerin 6'sını birden kazanma başarısı göstermişti. Dünyanın en prestijli dergilerinin ona verdiği Queen B! sıfatının hakkını fazlasıyla veren Beyoncé, o dönem yeni albümünün hazırlıklarına başladığını ve 80'lerin tarzını yansıtan ama günümüzün müziğinden geri kalmayan yeni ve sentez bir tür deneyeceğini açıklamıştı. Haziran sonu-temmuz başı yayımlanacağı belirtilen albümün habercisi ise nisan ayının son döneminde internette dinleyicilerle buluşan Run the World (Girls) oldu. Şarkının promosyonu ve lansmanı için Oprah Winfrey'i tercih eden Knowles, The Oprah Winfrey Show'un final gecesine damga vurarak muhteşem bir sahne gösterisiyle büyük yankı uyandırmayı başardı.

2011 Billboard Müzik Ödülleri'nde albümünün çıkış şarkısı Run the World ile performans sergileyen Beyoncé, bu gösterisiyle dünya basınında geniş yankı uyandırırken, sadece bir sanatçıya verilen Billboard Millennium Ödülü'nün de sahibi oluyordu.

Bugüne dek iTunes listesinde yer aldığı andan itibaren en kısa sürede 1 numaraya yerleşme rekorunu 37 dakika ile kıran söz konusu albüm 4, 12 ülkede de satışa girdiği an 1 numaraya oturmayı başardı. Her albümüyle olduğu gibi 4 ile de Billboard listesine 1 numaradan giriş yaparak bütün albümleriyle bu kıdemli listeye 1 numaradan girme başarısını gösterdi.

Knowles, 12 şarkıdan oluşan albümde sadece bir şarkı hariç hepsinin söz ve bestesinde yer alırken, söz yazma ve beste yapma konusundaki gücünü bir kez daha ortaya koymuş. Şarkı yazmada ve melodi bulmada bir ekip ruhuyla çalışıldığını ve ortaya yine çok güzel bir iş çıktığını söylemek mümkün.

Sanatçının olgunluk albümü olarak nitelendirebileceğimiz I Am... Sasha Fierce ardından yeni albümün açılışını 1+1 yapıyor. Açılış için gayet umut verici ve beklentiyi karşılayıcı bir şarkı olmakla birlikte, altyapı vokalin önüne geçmeyip şarkının ve Knowles'in güçlü yorumunu öne çıkarıyor. Ses mühendisliği öğrencisi arkadaşımdan aldığım onay üzerine şunu belirtmeliyim ki, Kraliçe B şarkıyı kusursuz okusa da sesine verilen yankı efekti de dikkatler kaçmıyor.

Açılış başarısı I Care ile devam ediyor. I Miss You, I Care kadar güçlü bir şarkı olmasa da tansiyonu düşürürken, Best Thing I Never Had ile albümün geneline sinen vokal öncelikli repertuvar başarısı kendini göstermeye devam ediyor.

Andre 3000 ile düet yaptığı Party, adından dolayı ilk başta sanki metronomu yüksek bir şarkıyla karşılaşacakmışsınız düşüncesi yaratsa da orta hız bir şarkı karşılıyor. Bakalım Grammy'de aday olduğu bu şarkıyla Beyoncé ödülü kucaklayabilecek mi?


Rather Die Young, albümdeki en başarılı yavaş şarkılardan biri. Yer yer sakin bir vokalle karşılaşırken, şarkının sonuna doğru tansiyon yükseliyor. Güncelliğin yanı sıra kendini hissettiren nostaljik hava şarkılara farklı bir atmosfer katıyor. Övgüyle bahsettiğimiz şarkılardaki sözleri Start Over için de söylemek mümkün ama bu repertuvar içinde öncelikli olacak türden değil doğrusu.


Love On Top albümün en şık parçalarından biri olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Repertuvardaki hareketlenme Countdown ile devam ediyor. Bir Beyoncé albümüne göre şarkılar ağır ilerlese de End Of Time bekleneni karşılayarak tempoyu yükseltiyor. Bir önceki albümle devam eden olgunlaşma bu albümde de gelişimini sürdürerek vokal, beste gibi öğeleri öne çıkarırken bu amaca hizmet eden altyapılarla şarkılar parlıyor.


Albümde söz yazma ve beste yapım aşamasında imzasının olmadığı tek şarkı özelliğine sahip I Was Here kapanışa yaklaşırken hızın son kez düştüğü ama duygu yoğunluğunun arttığı şarkı olarak karşımıza çıkarken, albümdeki yavaş şarkılar içinden de en öne çıkanlar arasında yerini alıyor.


Albümü tanıtan ama repertuvarda karşımıza kapanış şarkısı olarak çıkan Run the World (Girls), albümün ender hareketli şarkılarından biri olmakla beraber, albümün lokomotif şarkısı olmayı sonuna kadar hak ediyor. Bir önceki albümde olduğu gibi -If You Were A Boy- yavaş bir şarkıyla çıkış yapılsaydı 1+1 tercih sebebi olabilirdi ama radikal bir çıkış için Run the World (Girls) biçilmiş kaftan. Albümde var olan hareketli birkaç şarkı da lokomotif olabilecek türden değil maalesef. Yıllarca hareketli şarkılarıyla dinleyenleri coşturan ve bu tür şarkılarla özdeşleşen bir isim olan sanatçının buna yönelik parçalara daha fazla yer vermesi gerektiğini düşünüyorum. Albüm olarak 4, repertuvar gücünden daha çok vokal gücünden destek alan bir çalışma olmuş doğrusu.


Şarkıların olgunlaştığı, vokal gücünün ve duruluğunun bir adım öne çıktığı, altyapıların da buna hizmet ettiği, popülerite kaygısından büyük ölçüde sıyrılmış ve başarılı sentezlere sahip bir albüm olarak 4, arşivcilerin arşivinde bulunması gereken bir albüm. Darısı da sıradaki 5'in başına...


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com