, , , , , , , , , , ,

MTV EMA 2011 SAHİPLERİNİ BULDU

Pazartesi, Kasım 07, 2011

MTV Avrupa Müzik Ödülleri, Kuzey İrlanda'da düzenlenen törenle geçtiğimiz gece sahiplerini buldu.  5 dalda adaylığı bulunan Lady Gaga, geceden 4 ödülle dönerek törene damgasını vurdu. Bruno Mars ve Thirty Seconds to Mars 2'şer ödül alan isimler oldu.

Geçtiğimiz aylarda sahiplerini bulan ve video kliplerin ödüllendirildiği MTV Video Müzik Ödülleri gecesinden sadece bir ödülle ayrılan Beyoncé aday olduğu hiçbir kategoriden ödül alamayarak ciddi bir hayal kırıklığı yaratırken, Britney Spears'ın aday olduğu iki kategorinin hiçbirini kazanamaması da şaşkınlık yarattı.

Geçtiğimiz haftalarda aday listesini yazmış ve fikirlerimi paylaşmıştım. Tahminde bulunduğum 8 kategoriden sadece 2 favorimin kazandığını göz önünde bulunduracak olursak, otoritelerin kazananları belirlemediği ödül törenlerinin kazananlarını artık "yeni yetme" gençlerin ve düşük yaş gruplarının belirlediğini anlamak hiç de zor değil.

Sizlerle paylaştığım yazımda Justin Bieber'ın benim nazarımda bir şey ifade etmediğini ama şarkıcının kitlesinin ona bu ödülü kazandırmak için elinden geleni yapacağını söylemiştim ve nitekim de böyle oldu. Doğruyu söylemek gerekirse Lady Gaga'nın bu kadar çok ödül alacağını tahmin etmezdim ama sebeplerini düşününce anlamıyor da değil insan.

2000'lerin başlarında popüler kültürün içinde sivrilmek ve farklı bir yerde konumlandırılmak için belli başlı şartlar vardı. Her şeyden önce bir kadınsanız gerçekten güzel olmanız gerekiyordu; çünkü güzel ve dişi olmanız dünyanın neresinde olursa olsun, o erkekler tarafından arzulanmanız ve dolayısıyla takip ediliyor olmanız demekti; ama 2010'larda bana kalırsa güzelliğin yerini marjinallik ve abartı aldı. Bunu da dünya nüfusu üzerinde marjinalliğin ve eşcinselliğin artmasına bağlıyorum.

Şöhret olmasa ve Amerika'da olsanız, yolda görseniz dönüp bakmayacağınız bir kadın olan Gaga, kuşkusuz ki bu kadar ödülü salt müziğiyle ve yorumculuğuyla almadı. Böyle bir anlayış olsaydı da Adele, aday olduğu tüm ödülleri silip süpürürdü. Sivri çıkışları, abartılı gösterileri ve eşcinselleri kucaklayışı ve kullanışı nedeniyle bir figür hâline geldiği ayan beyan olan Gaga'nın bu kadar ödül almasını saydığım bu nedenlere bağlıyorum. Zaten Born This Way'in felsefesi de ortada. Başta azılı hayranlarını ve sonra da Lady Gaga'yı tebrik etmek gerekiyor.

Son birkaç yıldır müzik kanallarının ödül törenleri ve kazananları iştah kaçırırken, Grammy gibi akademi ve otoritelerin kazananları belirlediği özel geceleri daha da anlamlı kılıyor. Bize de evimizde mısır patlatıp, ayaklarımızı uzatıp sakince izlemek ve eğlenmek düşüyor.

Diyeceğim şudur ki MTV Ödülleri dağıtılırken koltukta hop oturup hop kalkmak, ayakta tepinmek eskidendi... Çok eskiden...

İşte Kazananlar!
BEST PUSH, BEST NEW: Bruno Mars

BEST LIVE: Katy Perry

BEST FEMALE, BIGGEST FAN: Lady Gaga

BEST ROCK: Linkin Park

BEST SONG: Lady Gaga - Born This WayBEST MALE: Justin Bieber

BEST HIP HOP: Eminem

BEST WORLD STAGE: Thirty Seconds to Mars

WORLDWIDE ACT: Bigbang

BEST VIDEO: Lady Gaga - Born This Way

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com