, , , , ,

KASIMDA AŞK TIRIŞKADIR

Çarşamba, Kasım 30, 2011

 
Her yıl kasım ayının ilk günü geleneksel olarak düzenlenen ve ay boyunca devam eden "Kasımda Aşk Başkadır" geyiği yine ve yeniden bizlerle efendim.

2001 yılında bir ABD yapımı olan Sweet November (Kasımda Aşk Başkadır) tüm dünyada vizyona girer ve sinema çevresi tarafından övgüyle bahsedilen bu film, kasım ayının da kaderini değiştirir. Pat O'Connor'ın yönetmen koltuğunda oturduğu Sweet November, Keanu Reeves ve Charlize Theron ikilisinin de oyunculukta farklı bir yerde konumlandırılmasını sağladı ve bu filmden sonra oyuncuların şöhreti daha da arttı. Nelson ve Sara'nın bir ay boyunca zaman geçirmek için sözleşmesi ve birbirine âşık olmasıyla devam eden filmin finalini izleyenler bilir. İzlemeyip de bu yazıyı okuyanlar için de söylememek gerekir.


Hani hep deriz ya, "O aşklar sadece filmlerde yaşanıyor." diye... Gerçekten de o aşklar filmlerde yaşanıyor. "Filmler de hayatı yansıtmıyor mu? Neden olmasın?" dediğimiz durum, yılbaşı piyangosunun bize çıkması ihtimali kadar bir şey. Hem bir sinema öğrencisi olarak şunu belirtmeliyim ki, sinema gerçek hayatı yansıtmak yerine kendi gerçekliğini yaratan ve izleyiciyi de kendine çekip inandıran bir sanat. Dolayısıyla yola gelip bu tür aşkların filmlerde olduğunu kabul etmek gerekiyor. Adı üstünde "kurmaca film" işte. Hem Sezen Aksu ne demiş: "Eskidendi, çok eskiden."


Aşkın doğası fazlasıyla enteresan bir defa. Hangi ay gelmiş, hiçbir önemi yok. Kasım ayının da aşk promosyonuna hiç ihtiyacı yok; çünkü yılın en güzel aylarından biri bence.


Bir kasım ayını daha geride bırakmış bulunmaktayız. Yayında ve yapımda emeği geçen tüm günlere teşekkür ediyoruz. Umudumuz 14 Şubat. Çalışmalara şimdiden başlayabiliriz. 2011'in son ayının güzellikler getirmesini dilerim.


Son olarak da kasımda aşk başka falan değil; çünkü film hiç de mutlu sonla bitmiyor. İzlemeyenlere duyurulur.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com