, , , , ,

HANDE YENER'DEN YENİ KLİP: UNUTULMUYOR

Çarşamba, Kasım 23, 2011

Hepimizin hayatında önemli anlar, olaylar, insanlar vardır. Benim için Hande Yener bu isimlerden biri.

Müzik kariyerine başladığı ilk yıllarda kliplerinden tatmin olmadığını dile getiren ve 2004 yılında İtalyan yönetmen Luca Tommassini ile çalışmaya başlayan Yener, Türkiye ölçeklerinde alışılmışın dışında ve standartların üstünde video kliplere imza atarak işin görsellik kısmıyla da göz doldurmayı başarıyordu.

Hande Yener'i "eller havaya şarkıcısı" sıfatından sıyıran ve "ikon" hâline gelmesini sağlayan bu başarılı çalışmaların ardından Yener, yoluna Kemal Doğulu'yla devam etmeyi tercih etti. Ortaya çıkan klipler Luca Tommassini ve Simon Henwood yönetmenliğindeki kliplerden sonra hiçbir şekilde tatmin etmiyordu. Öyle ki, Yener'in şarkı bazında zirvesi olduğuna inandığım Kibir'in video klibinde stüdyodaki kablolar bile görülüyordu. Amatör kısa filmlerde bile rastlamıyoruz bunlara...

Sonuç itibariyle son birkaç senedir orijinallikten uzak bir Hande Yener izledik. Yer yer Madonna'dan, yer yer Jennifer Lopez'den esinlenmeler izleyip durduk. Sopa'nın Cheryl Cole'ün 3 Words'ünün kopyası olmasından bahsetmiyorum bile.

Yener'in Doğulu'yla çalışması konusundaki ısrarcı tavrının bence tek bir sebebi vardı: İşi ucuza getirmek. Yener, tarz değişiminden sonra eskisi gibi konser alanlarını doldurmuyor ve talep görmüyordu. Kemeri sıkmalıydı. Bu yüzden de kliplerini ucuza getirdi. Şarkıcılar ve yönetmenler arasında böyle ilişkiler olduğunu hepimiz biliyoruz. Gülben Ergen ve Nihat Odabaşı da bu ikililerden biri mesela.

Uzun lafın kısası şu ki, geçtiğimiz haftalarda Paris'te Şenol Korkmaz yönetmenliğinde Unutulmuyor'u kliplendiren Yener'in yepyeni çalışması montajdan çıkmış ve hazır hâle gelmiş. Klibi izlerken "Özlediğim Hande bu!" demekten kendimi alıkoyamadım. Çerçeveler, kostümler, ışık, dansçılar, koreografi, görüntü... Her şey yerli yerinde.

Birkaç yıl önce sosyal medya üzerinden bir tartışmamız esnasında Yener'in bana "Git Beyoncé izle o zaman." dediğini dün gibi hatırlıyorum. Artık Hande Yener'i de gönül rahatlığıyla ve zevkle izleyebiliriz; çünkü karşımızda profesyonel ve altyapısı sağlam bir ekipten çıkmış bir iş var. Hande Yener aramıza tekrar hoş geldi. Eminim ki bu klip birçok pop şarkıcısını da gaza getirecektir. Hayat akarken bir kişi unutulmuyor mu bilmem ama güzel klipler unutulmuyor.

Yerden yere vurduğumuz gibi alkışlamayı da biliriz efendim. O zaman koca bir alkış Yener'e...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com