, , , ,

FERHAT GÖÇER'İN YENİ İTİRAFI: SENİ SEVMEYE AŞIĞIM

Pazartesi, Kasım 14, 2011

Takvimler 2005 yılını gösterirken, yılın son çeyreğinde herkes bir ismi konuşur olmuştu: Ferhat Göçer'i. Asıl mesleği doktorluk olan Göçer, uzunca süre cemiyet hayatının önemli isimlerine şarkılar söylemiş ve belli bir kitle tarafından bilinen bir isim olmayı başarmıştı ama müzik dinleyicisinin tanışıklığı, şarkıcının kendi ismini verdiği bu albümle gerçekleşmiş oldu. Göçer, her albümüyle büyük satış başarıları yakalıyor ve MÜ-YAP tarafından satış başarısından dolayı ödüllendiriliyordu. Zamanında, Göçer'in fazladan bandrol satın aldığı ve bunu ödül almak için yaptığı ortaya çıksa da Göçer'in seslendirdiği şarkılar aldı yürüdü.

Yaklaşık iki yıla yakın bir süreden sonra yeni albümü Seni Sevmeye Aşığım ile raflarda yerini alan Göçer, 10 şarkıdan oluşan bir çalışmayla karşımızda. Göçer'in bu hummalı repertuvar çalışması için 14 bin beste dinlediği ve cımbızla içlerinden 10 tanesini seçtiği albümde tanıdığımız bir-iki ismin yanı sıra, ilk kez bir albüme şarkı veren taze kanlar da mevcut.

Albüm tirajlarının yerlerde olduğu, konserlerin azaldığı bir dönemde, tanınmış bestecilerin şarkı başına abartılı rakamlar talep ettiği günümüzde şarkıcıların amatör isimlere yönelmiş ve onların şarkılarını seslendiriyor olması mantıklı bir strateji elbette.

Açılışı yapan ve aynı zamanda Göçer'in çıkış şarkısı Unutmuş Çoktan, Hatice Gözde Boynukısa imzası taşıyor. Unutmuş Çoktan, kariyerine bugüne dek 5 albüm sığdıran yorumcunun 2007 tarihli albümü Yolun Açık Olsun'un lokomotif şarkısı Cennet'ten sonra bence en başarılı çıkış şarkısı. Şarkıcının yormayan ve yerinde vokali kulakların pasını siliyor. Tüm bu özellikleriyle de albümün baş şarkısı olmayı fazlasıyla hak ediyor.

Albümde en öne çıkacağını düşündüğüm şarkı ise Mehtabın Rengi isimli parça. Bir önceki şarkıya göre daha yavaş ve iddialı şarkının orkestrasyonunu son derece başarılı bulmakla birlikte, bu şarkının albümün ikinci video klip çalışması olacağını düşünüyorum. Şarkı deyim yerindeyse tipik bir Göçer şarkısı ve sırasını bekleyen bir hit.


İlk iki şarkıdaki başarı diğerlerine nazaran daha hareketli bir çalışma Yanına Kalmaz ile devam ediyor. Uzun cümleler kurmadan derdini kısa ve öz anlatan şarkı, alışılagelmiş Göçer şarkılarından az da olsa farklı bir yerde sanki.


90'lı yıllara üretimiyle hareket katan başarılı müzisyen Ümit Sayın'ın imzasını gördüğümüz Affetmedim Seni, albümün mest eden ve belki de en asil parçası. Düzenleme oldukça başarılı. Düzenleme şarkıyı canlı tutarken, enstrümanların sesleri ve altyapının matematiği parçayı daha da parlatıyor. Göçer artık sesinin gücünü göstermek yerine daha usul şarkı söylüyor, bağırmıyor. Hâl böyle olunca Göçer'in yorumuna doyum olmuyor.


Yıllar önce albümlere genellikle çıkış şarkılarının ismi verilir, dinleyici albümü almak için gittiğinde şarkının adını söyler ve böylece albümü kolayca bulurdu ama bu matematik elbette çok geride kaldı. Galiba sanatçılar günümüzde kulağa en hoş gelen şarkının adını veriyor albüme. Sevmeye Aşığım da böyle bir şarkı. Şarkı güzel olmasına güzel ama albümün ilk yarısındaki şarkıların düzenleme ve bestelerin daha zengin durduğu da bir gerçek. Aynı sözleri Esirinim için de söylemek mümkün. Oya Gibi, yaptığı çağrışım gibi hareketlendiren ve "Türk işi" düzenlemeye sahip bir çalışma. Şahsına münhasır bir şarkı diyebiliriz.


Orta karar şarkılar yerini Getir Bana Dertlerini'ye bırakıyor. Telli, üflemeli, vurmalı... Albümün sonuna yaklaşırken albüm bu dramatik şarkıyla duygu yoğunluğunu arttırıyor. Ayrılsak Ölürüz Biz, hüznü dağıtırken ritm tutturuyor. Şarkı sıralamasını bu nedenle gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. Repertuvarı hitap etmese bile Göçer'in yorumculuğu öyle keyif veriyor ki, şarkılar akıp gidiyor. Yine yavaş bir şarkı olan Bundan Sonra ile albüm kapanıyor.


Alışılagelmiş Göçer'den farklısını sunmayan ama Göçer'in yakaladığı istikrardan geride kalmayan bir albüm var karşımızda. 14 bin şarkının en iyisi bunlar mıydı bilinmez ama Ferhat Göçer'in kitlesini doyuracak nitelikte bir çalışma olduğu da bir gerçek...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com