, , , , , , , , , , , , ,

ALBÜM: BETÜL DEMİR'İN KUVVETLİ 'MIKNATIS'I

Çarşamba, Kasım 30, 2011


2006 yılında Ayrılığın El Kitabı isimli ilk albümüyle dinleyicilerle buluşan ve Yaz Geliyor, Yapamadım, Günahımı Alma gibi şarkılarla kısa sürede geniş bir kitleye ulaşmayı başaran Betül Demir hız kesmeyerek 2007 yılında bir remix albüm yayımladı ve bu çalışmayı bizlere Aşkın Nur Yengi'den dinlediğimiz Başka Bir Şey ile tanıttı.

2008 yazına gelindiğinde radyolarda ve müzik kanallarında sıkça yer bulan Süper, Betül Demir'in ikinci albümüne ismini veren ve bu çalışmanın çıkış şarkısıydı. Betül Demir, Türkiye listesinde 5 numaraya kadar yükseliyor ve her yaz olduğu gibi o yaz da adından söz ettiriyordu.

2009 yılını sessiz sakin geçiren Demir, 2010 yılını da teklisi Herkes Haklı ile karşıladı. Bir Sezen Aksu şarkısı olan Herkes Haklı, Demir'in Sezen Aksu'nun desteklediği ve güvendiği bir isim olduğunu gösteriyordu.

En nihayetinde geçtiğimiz nisan ayında 3 yıllık uzun bir aradan sonra Betül Demir, Mıknatıs ismini verdiği üçüncü albümü -remix albümü saymazsak- ile dinleyicilerle buluştu. 12 şarkının yer aldığı albümde Sezen Aksu ve Sude Bilge Demir şarkıları ağırlıkta. Sude Bilge Demir, 2006 yılında düzenlenen Kral TV Müzik Ödülleri'nde Yılın Şarkısı Ödülü'nü kazanan Aşkın Açamadığı Kapı'nın söz yazarı-bestecisi olarak o dönem sıkça kendinden bahsettirmişti. Zaten bir Betül Demir albümünün Sude Bilge Demir'siz olmasını beklemek de olmaz. Müzik camiamızda birbirine destek olan ve üreten kardeşler oldukça az.

Seyhan Müzik'le yolları ayrılan sanatçı yeni albümünü bizlere Avrupa Müzik etiketi ile sundu. Mehmet Turgut tarafından gölde çekilen fotoğraflarda Demir, vinç yardımıyla havada duran çembere oturtulmuş. Görsel ve sunum olarak kuşkusuz ki sanatçının en başarılı albüm çalışması bu iş olmuş. Sadece sesi ve şarkılarıyla değil, duruşuyla da daha iddialı bir Betül Demir var karşımızda.

Albümün açılış ve çıkış şarkısı olan Hop Dedik, bir Sezen Aksu şarkısı. Bu şarkının Tarkan için hazırlandığı ama Sezen Aksu'nun Demir'e çok inandığı için şarkıyı yorumcuya emanet ettiğini söylemeden olmaz. Yine bir Sezen Aksu şarkısı olan ve albüme de adını veren Mıknatıs, bence albüme adını vermeyi sonuna kadar hak eden ve belki de Hop Dedik'ten bile bir adım önde bir şarkı. Sözler alabildiğine lirik, melodi alıp götürüyor. Mesafeli olup da insanı bu denli içine çeken şarkılar günümüzde zor bulunuyor. Mıknatıs'a gelebilecek tek eleştiri intro konusunda olabilir; çünkü Betül Demir'in sesini duyduğumuz an şarkı kendini belli ediyor. Önümüzdeki günlerde şarkının klibi yayınlanacak. Bu da güzel haber.

Sezen Aksu'nun albüme kattıkları Üşüdüm ile devam ediyor. 6 dakikalık bir şarkı olmasına rağmen bıktırmayan şarkı, Betül Demir'ın yorumuyla insanın içini ısıtıyor. Albümdeki yavaş şarkıların başarısı bununla da sınırlı kalmıyor. Devreye giren Sude Bilge Demir, Beni Mazur Gör ile işin mutfağındaki hünerini ortaya koyarken Betül Demir de kulakların pasını siliyor. Kafa kafaya veren iki kardeş, ortak çalışmaları İlaç'la da başarılarını devam ettiriyor. Albümdeki adaptasyon şarkılar Küfür ve Ya ya benim öncelikli yavaş şarkılarımdan. Sude Bilge Demir'in bestelerinin özellikle Yunanistan'da çok ilgi gördüğü ve Yunanca sözlerle okunduğunu göz önünde bulundurunca repertuvarda adaptasyon şarkı görmek başta şaşırtsa da şarkılar su gibi akıyor. 14 Şubat'ta Betül Demir söz yazımındaki yeteneği ortaya koyuyor. Betül Demir'in imzasının bulunduğu şarkıları göz önünde bulundurursak, gelecek zamanlarda Demir'in yorumculuğunun yanı sıra üretkenliğiyle de isminden bahsettirecek olması muhtemel.

Albüm, 2008 çıkışlı Süper'in ağır toplarından Bir Ara ile kapanıyor. Mustafa Ceceli'nin de kısa vokaliyle eşlik ettiği Bir Ara, bu albümde akustik olarak yer alıyor. Başarılı bir deneme olduğunu söylemek mümkün ama ben şarkıların dinleyiciyle buluştuğu ilk hâlini koruması taraftarıyım ama demek ki bu şarkının daha çok öne çıkması gerektiği düşünülmüş ki, böyle bir karar verilmiş.

Mevcut sayısı az güçlü sesler korosunun önemli isimlerinden Demir, seviyesindeki yorumcuların hatasına düşmemiş ve avaz avaz şarkı söylemek yerine daha sakin ve zarif bir yorumculuğu tercih etmiş. Önceki albümlerine göre popülerlik kaygısından daha uzak bir albüme imza atan sanatçı ve ekibi, uzun süre keyifle kendini dinlettirecek bir iş çıkarmış.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com