, , , ,

AYNA

Pazartesi, Ekim 03, 2011

Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz?

Bir insanın aynaya baktığı zaman neler gördüğü benim için her zaman merak konusu olmuştur. Mesela Türkan Şoray aynaya baktığında ne görüyor acaba? Gençliğini mi, kırışıklıklarını mı, aşklarını mı, kaybettiklerini mi? Neyi?


Bence aynaya baktığınızda gördüğünüz ilk şey, sizin için bu hayattaki önceliğinizdir. Eğer aynaya baktığınızda saçınızın bozulduğunu fark ediyorsanız en önemli giysiniz cildinizdir. (Bu reklam metnini unutmamışsınızdır umarım!)Şaka bir yana, aynaya baktığınızda gülümsüyorsanız kendinizi seviyorsunuz demektir ama aynaya baktığınızda size gülümseyen bir siz yoksa...


Son zamanlarda bana ayna Pamuk Prenses'in düşmanı olan cadıyı hatırlatıyor. Cadının alabildiğine çirkin ve sevimsiz hâliyle aynanın karşısına geçip "Ayna, ayna söyle bana. Benden güzeli var mı dünyada?" diye sorabilmesi hızını alamadığı bir özgüvenin mi, yoksa kendini teselli etmeye çalışma mücadelesinin bir yansıması mı? Peki aynanın her şeyin farkında olmasına rağmen cadının huyuna gidip "En güzeli sensin." demesi ve cadının oyununun bir parçası olması?


İnandığını, gördüğünü söylemeyen yalancı aynalar ne çok, değil mi?  Ben o aynalardan olamadım, olamıyorum ve olmayacağım. Olmak da istemedim hiçbir zaman. İnanmadığım, baktığımda göremediğim, sevemediğim ve içime sinmeyen hiçbir şey için deyim yerindeyse "mış gibi" yapamadım. Gördüğümü de yalanlamadım. Bu yüzden çoğu kez dokuz köyden kovdum kendimi ama ne kendimi ne de kimseyi kandırmadım. Kalpleri kırıldı sandılar ama ben dev aynalarına bir taş attım sadece...Kendinizi yaranızla berenizle kabullendiğinizde, dev aynanızı kırıp boy aynasının karşısına dikildiğinizde gerçekten kendinizi sevebilirsiniz ve size sizin gerçekliğinizi yansıtan gerçek insanlara sahip olabilirsiniz. Dünya hiç de idealize bir yer değil. Kendini idealize edenlerin nasıl bir boşlukta asılı kaldıklarını, üzümün çöpüne kulp takmayanların nasıl huzurlu ve sakin olduklarına bir bakın.Seçim ve sonuçlarınız neyse, benliğinizdeki kimse ve gördüğünüz neyse işte odur. Yalancı aynaların söylediklerine kulaklarınızı tıkayın. Silah gösterdiğiniz hiçbir ayna size gül göstermez. Surat astığınız hiçbir ayna da size gülümsemez. Gerçeklere uyanın. Hiçbir şey göründüğü gibi değil.


Aynaya baktığınızda ne görüyorsunuz?

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com