, , , , , , , , , , , , , ,

MTV EMA 2011 ADAYLARI

Salı, Eylül 27, 2011


MTV Türkiye'nin yayın hayatına geçtiğimiz haftalarda son verilmiş olması, o binada anılarım olduğu için beni biraz üzse de yepyeni EMA heyecanı her şeyi telafi ediyor.

6 Kasım tarihinde Kuzey İrlanda'da bulunan Odyssey Arena'da kazananların ödüllendirileceği ve Selena Gomez sunuculuğunda gerçekleştirilecek EMA 2011 adayları açıklandı ve ben de açıklanır açıklanmaz adayları sizler için kaleme aldım. Geçen haftalarda geride bıraktığımız VMA 2011 için bulunduğum 6 tahminden 3'ünün tuttuğunu belirtecek olursam favorilerimi ne kadar ciddiye alırsınız, orası da size kalmış. Detaylı bilgi edinmek ve oy vermek için http://tr.mtvema.com/oy-ver adresini kullanabilirsiniz.

İşte adaylar ve favorilerim!


BEST SONG

Adele - Rolling In the Deep (4)
Bruno Mars - Grenade (5)
Jennifer Lopez feat. Pitbull - On the Floor (*)
Katy Perry - Firework (2)
Lady Gaga - Born This Way (3)

1999 yılında If You Had My Love teklisiyle müzik listelerini sarsan ve dansçılık, oyunculuk üzerine inşa ettiği kariyerinde müzikle keskin bir çıkış yakalayan nam-ı diğer J.Lo, bu başarısını uzun süre devam ettiremeyerek ilerleyen yıllarda müzikte bekleneni verememişti. Tirajları hızla düşen ve müzik listelerinde hayal kırıklığı yaşayan Lopez, şeytanın bacağını Lambada sample'lı ve Pitbull'lu On the Floor ile deyim yerindeyse tam ortadan kırmayı başardı. Bu yıl VMA adayı olarak karşımıza çıkmayan Lopez'in yıllar sonra aramıza dönüşü, bu ödülü alması için yeterince geçerli bir sebep bence.

BEST LIVE

Coldplay (3)
Foo Fighters (5)
Katy Perry (2)
Lady Gaga (*)
Red Hot Chili Peppers (4)

3 grubun ve 2 solo şarkıcının aday olduğu bu kategoride oyumu teklerden yana kullanıyorum. Söz konusu grupların yıllardır süren kariyerlerinde başarıları ve devam ettirdikleri çizgi ayan beyanken, bayanlara öncelik tanımaktan yanayım. Eğer bu bir grup kategorisi olsaydı grupların müzikalitesi hakkında uzun uzun yazabilirdim ama zaten söz konusu gruplar kendi kategorilerinde de yarışıyorlar. Mesele canlı canlı şarkı söyleyip üstüne bir de dans edip bir aura yaratmaksa, kendisinden pek hazzetmesem de Lady Gaga bunu fazlasıyla iyi yapıyor. 2. albümü Teenage Dream ile sınıf atlayan Perry, kuşkusuz artık daha iyi bir yorumcu ama Gaga'nın artıları fazla. Eğer önceliğim pop değil de rock olsaydı Coldplay favorim olurdu ama dibine kadar pop diyorum.

BEST POP

Britney Spears (*)
Justin Bieber (5)
Katy Perry (3)
Lady Gaga (4)
Rihanna (2)

1998 yılında Baby One More Time ile başladığı müzik kariyeri boyunca MTV'nin ödül törenlerine damga vuran Britney, 2008'de 3 adaylıkla yarıştığı ama katılmadığı 2008 EMA gecesini 2 ödülle tamamlamıştı. Britney hayranları tek adaylığı olan ve genelde EMA gecelerine katılmayı tercih etmeyen şarkıcıyı ödülden mahrum etmemek için gece gündüz çalışacaklardır diye düşünüyorum. Önümüzdeki kış dinleyicilerle buluşacak yeni albümü için harıl harıl çalışan Rihanna'nın geçtiğimiz sene David Guetta destekli albümü Loud ile yakaladığı başarı da ortada ama söz konusu 2010'da çıkan albümlerin başarısıysa damgasını vuran da kuşkusuz Katy Perry'dir. Billboard Hot 100 gibi alabildiğine kıdemlı bir müzik listesinde beş şarkısıyla yer edinerek bu rekoru kıran tüm zamanların 2. kadın sanatçısı olduğunu düşünürsek de ödül ana sütü gibi helaldir. Justin'in sadık kitlesi "Beliebers" onu bu gecede zirveye taşımak için taşın suyunu bile sıkacaklardır ama bence Justin'in daha 40 fırın ekmek yiyip o ekmekleri sindirmesi gerekecek. Bol bol süt içmeli diye düşünüyorum.

BEST NEW

Bruno Mars (*)
Ear East Movement (4)
Jessie J (2)
LMFAO (3)
Wiz Khalifa (5)

Bruno Mars, son zamanların en sükse yapan isimlerinden biri ve diğer adaylara göre en öne çıkan isim. Diğer ihtimaller LMFAO ya da Jessie J diye düşünüyorum. Kazanan bu üç ismin dışında biri olursa tam anlamıyla okkalı bir sürpriz olur ve ben buna kısaca "eşek şakası" derim.

BEST FEMALE 

Adele (4)
Beyoncé (*)
Jennifer Lopez (2)
Katy Perry (3)
Lady Gaga (5)


Adele, genç yaşına rağmen oldukça başarılı bir şarkıcı olsa da ve yorumculuğunun hakkını fazlasıyla verse de bence daha çok Grammy gibi ödüllerin çizgisine yakın durmakta. Kaldı ki bu kategorideki diğer isimleri devirebilmesi güç. I Am...Sasha Fierce ile deyim yerindeyse rakiplerine fark atan Beyoncé, yeni albümü 4 ile bir önceki kadar kendinden bahsettirecek bir repertuvara imza atmasa da orta hız şarkılarıyla, yorumculuğunun öne çıktığı parçalarla kulakların pasını siliyor. Run the World yüksek prodüksiyonlu, işçiliğin had safhada olduğu bir klip olmasının yanı sıra benim de son zamanlarda en beğendiğim kliplerin başında geliyor.

Beyoncé, 2003 yılında yayımladığı ilk solo albümü ardından o dönem sıkça kıyaslandığı ve rakip ilan edildiği Jennifer Lopez'le ilk kez karşılaşıyor. On the Floor ardından I'm Into You ile 2'de 2 yapan Lopez yılların intikamını alabilir. Son albümüyle itinayla rekorlar kıran Perry de gecenin sürprizini yapabilir.

BEST MALE

Bruno Mars (5)
David Guetta (*)
Eminem (2)
Justin Bieber (4)
Kanye West (3)

David Guetta'nın aranjörlük başarısı ortada. Britney'den tutun da Kelly Rowland'a, Rihanna'dan Fergie'ye kadar birçok yıldızla çalışan David Guetta benim ilk ismim olsa da dinleyiciler Eminem ya da Justin Bieber'dan yana oy kullanacaklardır diye düşünüyorum.

BEST HIPHOP 

Eminem (*)
Jay Z & Kayne West (2)
Lil Wayne (4)
Pitbull (3)
Snoop Dogg (5)

BEST ROCK

Coldplay (*)
Foo Fighters (5)
Kings Of Leon (4)
Linkin Park (3)
Red Hot Chili Peppers (2)

BEST VIDEO

Adele - Rolling In the Deep (3)
Beastie Boys - Make Some Noise (4)
Beyoncé - Run the World (Girls) (*)
Justice - Civilization (5)
Lady Gaga - Born This Way (2)

Oylamaya kapalı olan bu kategoride, VMA gecesinde şahit olduğumuz gibi jüri Adele diyebilir. Run the World bence yılın koreografisi, yazın şarkısı, büyük prodüksiyon... Bu liste uzar da gider. "Video Star" diye bir terim varsa, bu tanımın müzikteki anlamının karşılığı kesinlikle Beyoncé'dir.

BEST TURKISH ACT

Atiye (*)
Cartel (5)
Duman (4)
Hadise (*)
Mor ve Ötesi (3)

Geçtiğimiz yıllarda Emre Aydın ve Manga'yla aday olup kazandığımız Avrupa'nın En İyi Sanatçısı kategorisinde bu yıl hangi isimle yarışacağımızı belirleyecek olan bu listede Hadise ve Atiye kapışması yaşanacak diye düşünüyorum. Eurovision Song Contest ve EMA söz konusuysa artık bence rock müziği ve erkek şarkıcıları bir kenara bırakıp Avrupa'yı modern kadın yorumcularımızla tanıştırmanın vakti geldi de geçiyor bile.


Hoş, 2003 Eurovision galibimiz Sertab'ın "Ben Eurovision'da harem kadınını tanıttım." dediğini düşünürsek, günümüz Türk kadınını birilerinin acilen tanıtması gerektiği gerçeği ayan beyan ortada. Son birkaç senedir birbirine rakip gösterilen iki gurbetçi Atiye ve Hadise'den hangisi giderse gitsin, benim gözüm arkada kalmaz. Bu yüzden de bir at yarışı terimi olan "atbaşı" terimini bu iki aday için söyleyip ikisine eşit oranda oy gönderiyorum.

BİLGİ: Best Turkish Act kategorisinin kazananı Atiye olmuştur ve Worldwide Act European Nominees kategorisinde yarışmaya hak kazanmıştır; ancak bu kategoriyi kazanan ve Worldwide Act kategorisinde Avrupa'yı temsil edecek şarkıcı, Almanya adına yarışan 2010 Eurovision Song Contest galibi Lena olmuştur.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com