, , , , , , , , , , , ,

HAYAT Bİ GÜN...

Pazartesi, Eylül 05, 2011

Yaklaşık 15 sene önce başladığı müzik yolculuğunda hep daha iyisi için çalışan, şan derslerini hiç aksatmayan, kendini sürekli geliştirip ilerleyen, repertuvarına en az çocukları kadar titizlenen güçlü bir kadın Gülben Ergen. İhtişamın, süsün, allanıp pullanmanın gölgesinde kalmayıp beyaza bürünen ve yüzünü beyaza sürmüş bir kadın... Benim için kraliçe arı, sizin için de görebildiğiniz neyse o. Sıkıntılarla boğuşan müzik sektörü içinse sektörü yakaladığı tiraj başarılarıyla ayakta tutan o küçücük azınlıktan bir solist...

Hepimizin hayatında önemli bir film, bir şarkıcı, bir baş ucu kitabı, bir dost vardır. İşte Gülben Ergen benim için öyle biri. Henüz 18'imde bana söylediği "Heyecan varsa doğru yoldasın demektir." sözü cebimde dururken  elimde heyecanla dinlenmeyi bekleyen yepyeni bir albüm var: Hayat Bi Gün...

Elimde duran albümün jelatinini bir hışımla çıkarıp beni her albümde olduğu gibi bu albümde de bekleyen önsözü okuyorum. Bir Gülben Ergen albümünde önsöz yazısı farzdır. Bir farkındalık albümü var elimde. Beklentim büyük.

Albümde Fettah CanSerdar Ortaç, Ersay Üner ve Oğuz Kaan Özdemir (Eflatun) gibi önemli bestecilerin imzası var. Bu sekiz besteyle beraber 2 versiyon olmak üzere toplam 10 parça yer alıyor albümde. Tüm düzenlemeler Taşkın Sabah'a ait. Fotoğraflar Nihat Odabaşı imzası taşıyor. Her albümde olduğu gibi bu albümde de uzun yol arkadaşları yanında Ergen'in.

Alışılmış Serdar Ortaç şarkılarından birkaç adım önde, farklı ve yere sağlam basan bir şarkı olan Yarı Çıplak karşılıyor bizi. Taşkın Sabah her zamanki gibi yapmış yapacağını. Şarkı öyle güzel düzenlenmiş ki, "Serdar Ortaç bestesi" yerine "Gülben Ergen şarkısı" tanımı daha ağır basıyor. Gümbür gümbür çalınmış enstrümanlar ve 18'lik genç kız coşkusuyla okumuş şarkıyı Ergen.

18'lik genç kız coşkusu Mahsuscuktan ile devam ediyor. Intro zaten hemen sizi kolunuzdan tutup şarkının içine sokuveriyor. "Yoksa sen beni mahsuscuktan mı sevdin?" diyor Ergen. Beste öyle coşkulu, sözler öyle içten... Ben bu albümden bir şarkı seçme hakkımı Mahsuscuktan için kullanıyorum. Yine bir Eflatun bestesi olan Masal Olalım da sıcaklığı, duru sözleri ve dinlendirici düzenlemesiyle içine çekiyor. Son zamanlarda müzik piyasasında moda olan giderli şarkıların çok dışında olan bu çalışma son zamanlarda belki de hiç görmediğimiz kadar romantik ve huzurlu bir şarkı. Önümüz ne de olsa kış. Ben acil romantizm çantası için bu şarkıyı bir köşeye koydum. Size de gerekebilir.


Eflatun'un başarılı besteleri için kurduğumuz benzer güzel cümleleri Vıdı Vıdı için de söylemek mümkün ama albümün en iyilerinden biri olduğu da söylenemez.
Türkiye listesinde üç hafta üst üste 1 numarada kalan Şıkır Şıkır'ın albümde bir solo, bir de düet olmak üzere iki versiyonu yer alıyor. İkisinin de aranjeleri farklı. Şarkının başarısı ortadayken bize dinlemek düşüyor. Taşkın Sabah'ı düet versiyonundaki düzenleme başarısından dolayı kutlamak gerek; çünkü tarzının dışına çıkarak alışılagelmemiş bir altyapı sunuyor bizlere. Pek Türk işi durmadığını söylersem beni daha iyi anlarsınız herhâlde.Gel gelelim albümün bence en güzel yavaş şarkısına... Fettah Can imzası taşıyan Dünyaları Versem klasikleşecek Gülben Ergen şarkısı olmaya aday bir şarkı. "Bu yolu senle birlikte geçecektik/Aynı yaşlara birlikte girecektik/Issız bir sahili mesken edinecektik/Ne oldu, ikimiz ayrı yönlere gittik..." diyerek duygulandırırken "Yazdığını siler mi sence kader, ona dünyaları versem?" diyerek bir güzel düşündürüyor. Su gibi şarkı, akıyor...Albümde iki versiyonu bulunan Tesadüf, bir Ersay Üner bestesi. Bugüne dek Demet Akalın'dan birçok bestesini dinlediğimiz başarılı müzisyenin bu şarkısı onun diğer çalışmalarından ayrı bir yerde duran bir çalışma olmuş. Üner hangi besteyi kime dinleteceğini, Gülben ise hangi besteyi repertuvarına ekleyeceğini çok iyi biliyor. Albümün kapanış şarkısı olan diğer versiyon daha iyi olabileceğini düşündürse de kendini dinlettiriyor.Albüme dolaylı yoldan ismini veren Yok Acelem bu repertuvarın en başarılı yavaş şarkılarından biri. Gülben Ergen'in hareketli şarkılardaki coşkusu, bu şarkılarda yerini zarif bir hüzne bırakıyor. Fettah Can'ın vokalinin yanı sıra açık, net ve yalın söz yazımındaki başarısı şarkıdan taşıyor. Aranjör Taşkın Sabah hiçbir şarkıyı zorlamamış. Enstrümanlar akıyor. Güçlü seslerin avaz avaz, bağıra çağıra şarkı söylediği günümüzde Ergen eğitimli sesini gayet dozunda ve yerinde kullanarak duru yorumculuğuyla şarkıları yormuyor, aksine daha da dinlenesi kılıyor.Popülerlik kaygısından uzak, dizeleri kırgın ama umudunu da heyecanını da koruyan bir yaşanmışlık ve farkındalık albümüyle Ergen bizleri karşılıyor.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com