, , , , ,

İLK KEZ YARI ÇIPLAK: GÜLBEN ERGEN

Cuma, Temmuz 29, 2011

Bir arkadaşımın çok sevdiğim bir sözü var. "Başarı bir insanın derin devletidir. Ona ulaşmak için neler yaptığınızı kimse bilmez."
Eğer gözünüz kara ve yolunuz zirveye doğruysa başınıza gelecek çok şey vardır. Kendi hayallerinizi birer birer gerçeğe dönüştürürken aslında birçok insanın çok isteyip de sahip olamadığı şeyleri elde etmeye başlarsınız teker teker. Baktılar ki hızla büyüyorsunuz ve engelleri aşıyorsunuz, bundan rahatsız olanlar gölge etmek için elinden geleni yaparlar. Her başarının bir bedeli vardır ve paşa paşa ödersiniz. Ödemek istemeseniz de keyfiniz bilir. Ödetirler.

Bu bedeli fazlasıyla ödemiş bir isim o kuşkusuz. Müzik kariyerinin ilk albümü Merhaba ile 1996 yılında dinleyicilerle buluşan ve her albümüyle başarı çıtasını biraz daha yükselten Gülben Ergen, 2004 yılında Uçacaksın isimli 9 şarkılık albümüyle kariyerinin zirvesine ulaşmış ve 600 bin kopya satan bu albümle çok yüksek bir tiraj başarısı yakalamıştı. Müzik tarihimizin belki de en başarılı birkaç promosyon çalışmasından birine imza atan şarkıcı, kendi ismini verdiğini 2006 albümlü Gülben Ergen isimli albümüyle bu başarıyı devam ettirmeyi başardı. Kendi adını verdiği bu albüm bana kalırsa Ergen'in en başarılı albüm çalışmalarından biriydi. Sakinleştiğini, olgunlaştığını ve durulduğunu gözler önüne serdiği bu albümün ardından gelen 2008 çıkışlı Aşk Hiç Bitmez satış başarısı yakalasa da doğrusu Ergen'in kariyerine pek bir şey katmadı. Bu yüzden ki 2-3 yıllık aralarla albüm yayımlayan şarkıcı, 1 yıl geçer geçmez Uzun Yol Şarkıları adını verdiği akustik albümüyle raflarda yerini aldı. Bir önceki albümde düşen başarı grafiğini bu projeyle yükselten Ergen, bu farklı çalışmasıyla dinleyicilerden tam not alsa da bir deneme olduğu için Ergen'in sevenlerinin gözünde bir ara albümdü.

Geçtiğimiz haftalarda bir sürpriz yaparak Şıkır Şıkır isimli şarkısını tekli olarak satışa sunan ve yeni albümü bu çalışmayla müjdeleyen Gülben Ergen, albümünün esas ve esaslı çıkış şarkısı Yarı Çıplak ile bizleri selamlıyor. Bu arada, küçük bir bilgi: Albümün önümüzdeki ay raflarda yerini alması bekleniyor.

Her ne kadar Serdar Ortaç şarkılarını -birkaç istisna dışında- sevemesem de Yarı Çıplak'ı çok başarılı buldum. Gülben'in bu albümde Ortaç'la çalıştığını bilmeme rağmen şarkının sahibini araştırırken bu şarkının Ortaç imzası taşıdığı aklımdan bile geçmedi doğrusu. Sözler gayet yerinde ve özenle yazılmış. Serdar Ortaç'ın o hep birbirinin devamı niteliği taşıyan şarkılarından çok ayrı bir yerde duran Yarı Çıplak, başarılı düzenlemesiyle de gayet eli yüzü düzgün bir çalışma. Ergen'in müzikteki duruşunun mimarlarından Taşkın Sabah ortaya yine çok güzel bir düzenleme çıkarmış.

Gel gelelim söz konusu video klibe... Şarkının taşıdığı naif havayı ve Ergen'i zarif, beyaz bir çalışmayla bizlerle buluşturan Nihat Odabaşı çektiği bu video kliple ne şarkının önüne geçiyor ne de klip şarkının gölgesinde kalıyor. Şarkı ve klip güzel bir uyum içerisinde dans ediyor. Son zamanlarda birbirinden başarılı klipleriyle adından söz ettiren Odabaşı, yine yapmış yapacağını. Gülben Ergen gençleşmiş, yenilenmiş. Klibi izlerken şarkıcının üç çocuk annesi olduğuna inanmakta güçlük çekiyor insan.

Gülben Ergen sahalara dönmüştür. An itibariyle şarkı dilime düşmüştür. Aranan kan bulunmuştur. Yarı Çıplak 2011 yazımın şarkısı olmuştur.


BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com