, , , , , , , , , , , , ,

SON 10 YILIN EN İYİ 10 KOREOGRAFİSİ (YERLİ KLİPLER)

Perşembe, Temmuz 14, 2011

2001 itibariyle müzik kanallarında yer alan ve şarkıcıların da dans performansı sergilediği kareler içeren yerli video klipleri genç moda editörü Soner Boyraz ile mercek altına aldık ve sizler için en iyi 10'u belirledik. Atiye, Hande Yener ve Hepsi'nin iki kliple yer aldığı listede Murat Boz, Sedat, eski Hepsi kızı Gülçin ve Hadise de yer alıyor. Gülçin Ergül solo olarak bir, grup olarak iki klip olmak üzere toplam 3 kliple karşımıza çıkıyor.

#1 Atiye - Muamma

2007 yılında Gözyaşlarım ismini verdiği ilk albümüyle iyi bir çıkış yakalayan Atiye, 2 yıllık bir aradan sonra 2009 yılının mart ayında kendi ismini verdiği albümüyle listelere hızlı bir dönüş yaptı. Çıkış şarkısı olarak Muamma'yı seçen ve Murad Küçük yönetmenliğinde kliplendiren Atiye, bu çalışmasında dişi duruşu ve tavırlarıyla dikkat çekiyor. Koreografinin David Hernandez'e ait olduğu ve dans performansıyla Atiye'yle dansçılarının göz doldurduğu çalışma Türkiye listesinde 5 numaraya kadar yükselmiş ve MTV'de 1 numarayı görmüştü.


#2 Hande Yener - Kibir

2007 yılında Erol Temizel'le hazırladığı Nasıl Delirdim? isimli albümünü Sezen Aksu imzası taşıyan Kibir ile tanıtan Hande Yener, albümün fotoğraflarını çeken ve yeni görselinin mimarı olan Kemal Doğulu yönetmenliğinde stüdyo ortamında bu çalışmayı kliplendirmişti. Kibir, Türkiye listesinde 1 numarayı gördü. O dönem müzik otoriteleri tarafından son yılların en iyi şarkılarından biri diye bahsedilen Kibir, pop müziğimizin son yıllarda başına gelen en güzel şarkı bence. Kibir'in başta Murat Boz'un albüm çalışması için düşünüldüğü  ama son anda Sezen Aksu'nun şarkıyı Yener'e verdiği de biliniyor.

Koreografi, klipte de Yener'e eşlik eden Laccio ve Shake isimli dansçılara ait.


#3 Atiye - Budur

İsra Gülümser'in sözlerini yazdığı adaptasyon şarkı Budur ile uzun süre Türkiye listesinde kendine en üst sıralarda yer bulan Atiye, beş hafta da 1 numarada kalma başarısını yakaladı. 3 albümlük bir kariyeri olan genç şarkıcı böylece kariyerinde Türkiye listesinde ilk kez 1 numarayı gördü. Daha önce Muamma, Salla kliplerinde birlikte çalıştığı Murad Küçük'le çalışmayı bu klibinde de sürdüren Atiye, klip boyunca dansçılarıyla koreografi çerçevesinde dans ediyor. Bu anlamda ortaya da bir performans klibi çıkmış. Şarkıya göre sade de kalsa bu yıl gördüğümüz en şahsına münhasır kliplerden biri olduğu gerçeği de ayan beyan ortada.


#4 Gülçin - Ara Ara

2005 yılında Olmaz Oğlan ile dinleyicilerle buluşan Hepsi grubu kızları, 2006 çıkışlı 2. albümleri ile başarılarını bir kademe daha üste taşıyarak kitlesini genişletmişti. 2008 yılında Şaka adını verdikleri cover albümlerinin raflarda yerini almasından sonra grubun lokomotif ismi Gülçin Ergül'ün kariyerine tek başına devam edeceğini açıklaması ve gruptan ayrılması bir hayli konuşuldu. Uzun bir dinlenme ve demlenme sonrasında 2011 kışında bizleri Bravo! adını verdiği maxi single çalışmasıyla karşılayan Gülçin, aman aman diyebileceğimiz bir çıkış gerçekleştiremedi ama vasatın üstünde bir şarkı ve gerçekten de izlemesi keyifli bir klip ve koreografiyle karşımıza çıktı. Her ne kadar klipteki koreografi bana Aaliyah'ın More Than A Woman klibininin son kısmını hatırlatsa da bunu şimdilik unutmuş sayıyorum. Koreografi, Muamma'nın da koreografı olan David Hernandez imzası taşıyor.


#5 Hande Yener - Biraz Özgürlük

2004 çıkışlı Aşk Kadın Ruhundan Anlamıyor isimli albümünün ardından yeni arayışlara yönelen Hande Yener, 2006 yılının ocak ayında yeni bir tarz denediği ve bence kariyerinin en başarılı albümü olan Apayrı ile kendini çok farklı bir yerde konumlandırmayı başarmıştı. 15 şarkılık bu albümün promosyon dönemini 3 kliple sınırlı tutan Yener, daha bir yılı bile doldurmadan eylül ayında Hande Maxi isimli elektronik öğeler içeren maxi single çalışmasıyla hız kesmedi. Bu çalışmayı bizlere kolaj bir klip olan Kim Bilebilir Aşkı ile tanıtsa da asıl çıkışı Biraz Özgürlük ile yakaladı. Müzisyen Erdem Kınay'ın da aranjörlük hayatının dönüm noktalarından olan bu şarkının klibini daha önce Acele Etme, Aşkın Ateşi ve Kim Bilebilir Aşkı gibi kliplerde de imzası bulunan Luca Tommassini çekti.


#6 Hepsi - 4 Peynirli Pizza
#7 Hadise - Superman
#8 Sedat - Horoz
#9 Hepsi - Kalpsizsin
#10 Murat Boz - Maximum

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com