, , ,

BANA BİR SORUM OLACAK

Salı, Temmuz 12, 2011

Sosyal medyada her zaman bir balon trend vardır. Balon şişirilir şişirilir, patlatılır ve kendiliğinden söner.

Bir zamanlar hepimiz yonja çocuğuyduk. Yıllar önceki o fotoğraflarımı gösterseler "Kendisini tanımıyorum. Bir ilgim yok." deyip reddeder ve evladım olsa sevmezdim, sevemezdim. Eminim ki aynı tepkiyi sizler de kendinize verirdiniz. Durumumuz o kadar vahimdi yani. Bu arada, yonja tarih oldu. Teknoloji gelişti, facebook ve twitter aldı yürüdü. Durumu hâlâ vahim olanlar var ki zaten onlar photoshop sayesinde kendilerini baştan yaratıyorlar. Teknolojinin gözü kör olmasın.

Benim bünyemde 2009'da patlayıp sönen ama çevremde etkilerini yeni yeni hissettiren formspring.me sitesinden bahsedeceğim sizlere. Bizim zamanımızda bu sitede soruyu soran kullanıcılar belliydi efendim. Sorunun altında soran kişinin kullanıcı adı yazardı ama şimdi ziyaretçi ayağına kimin kime ne sorduğu belli değil. Facebook ve twitter söz konusuysa diyecek sözümüz yoktur ama formspring.me'nin mantığı nedir, hangi akla ve amaca hizmet etmektedir? Düşünüyorum, bulamıyorum, işin içinden çıkamıyorum a dostlar.


Bir de çok yakın arkadaş olup birbirine buradan soru sorup duranlar var. Şimdi ben Ahmet hakkında bir şeyi çok merak ediyorum. Ahmet'e her yerden ulaşabilirim. Peki ben neden Ahmet'e sorumu buradan sorayım? Nedir bu işin esprisi? Biliyorum, meraktan tırnaklarınızı yiyorsunuz ama biraz sabır... Nedenini az sonra açıklayacağım.


Soruları okuyorum ve verilen cevaplara bakıyorum. Sanki bir Hollywood yıldızıyla yapılan söyleşiden kısa kısa paragraflar var. Bir havalar, bir çalımlar... Adres gerektiren, giderli, alt metni olan soruların hiçbirinin sahibi de belli değil nedense. İlginç olan şu ki, soru soranla cevap verenin üslupları aynı. Ne kadar ilginç, değil mi? Biliyorum, şaşırdınız.

Dünya yıldızlarının bile hayatı bu denli merak edilmezken benim yurdum insanı, ortalama vatandaş arkadaşımın hayatını insanlar neden bu kadar merak edip de alengirli sorular soruyor? Bu insanlarda halkımın gördüğü ama benim göremediğim ne?


İşte açıklıyorum: Formspring.me ego şırıngalamak isteyen ve övgüye aç insanların kendilerine soru sorup bu soruları bir güzel cevapladıkları ve böylece kendilerine ufak bir jest yaptıkları sitedir. Kendin sor, kendin cevapla. Allah ıslah etsin. Biz bu numaraları lisede yapıyorduk.

Bu akıllı arkadaşlara bir tavsiyem olacak: Serdar Ortaç gibi hayatınızdan mikropları atmanızı önermeyeceğim elbette. Aynanın karşısına geçin ve kendinizle yüzleşin. Kendi kendinize sorup kendi kendinize cevapladığınız kabak çiçeği gibi ortada. Koca bir sıfır! Bir şampanya alıp evde kutlayın bunu.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com