, , , , , , , , , , ,

DEMET AKALIN'IN YENİ 'AŞK'I

Pazartesi, Temmuz 18, 2011

Eğer mevsim yazsa, yeni bir Demet Akalın albümü ya da teklisiyle karşılaşmamak mümkün değil. 2004'ün son döneminde çıkmış olsa da 2005 albümü olarak kabul edebileceğimiz Banane'den bu yana her yaza damgasını vuran Demet Akalın geçtiğimiz haftalarda yeni maxi single çalışması Aşk ile raflardaki yerini aldı.

Kariyerinin zirvesi olarak tanımladığı Zirve albümü çıkmadan önce, kariyerinin dönüm noktası olan besteci Ersay Üner ile küs olan şarkıcı, bestecinin gönlünü almayı başarmıştı. Ersay Üner'in çektiği şarkılar tekrar albüme girse de Akalın'ı zirveye taşıyan Üner, Zirve isimli albümde bekleneni veremiyor ve Tecrübe Türkiye listesinde en fazla 2 numaraya kadar çıkabiliyordu. Aslında bu şarkının önünde Ferhat Göçer'in Üzüm'ünün olduğunu ve şarkıcının bir hayli aceleci davranıp Evli,Mutlu,Çocuklu'yu erkenden kliplendirdiğini düşünürsek kusuru Üner'in Tecrübe'sinde de aramamak gerek. Gel gelelim söz konusu Aşk'a...

2011 yazını bir tekliyle karşılamasını beklediğimiz Demet Akalın, bir sürpriz gerçekleştirerek 2 yeni, 3 eski ve 1 versiyon olmak üzere 6 parçalık bir maxi single yayımlayarak dinleyicilerini şaşırttı. Albüm fotoğrafları Nihat Odabaşı, albümdeki yeni şarkılar Ceyhun Çelikten imzası taşıyor. Ersay Üner'in yokluğu, yıllarca müzik listelerinin tozunu attıran ve zirveye kurulan ikili Akalın ve Üner'in Zirve sonrasında yolları tamamen ayırdığını gösteriyor. Zaman ne gösterir bilinmez ama sular durulacak gibi görünmüyor doğrusu.

Projeye adını veren ve aynı zamanda bu çalışmanın çıkış şarkısı olan Aşk, dinledikçe sevilen ve eğlenilesi bir şarkı olsa da alışılagelmiş Demet Akalın şarkılarının gücünden uzak. Biz zaten buna benzer bir şeyi ve hatta daha iyisini 2007 yılında Tatil teklisinde görmüştük. Şarkının Türkiye listesinin üst sıralarında haftalardır kendine yer bulamayışı da şarkıcının kariyeri boyunca yaptığı en başarısız ve etkiden uzak çıkışın bu çalışma olduğuna işaret ediyor.

Önümüzdeki günlerde klipleneceği konuşulan Sabıka, Aşk'a nazaran daha iyi bir şarkı olsa da Ersay Üner'in frekansını yakalamak için özel bir çaba harcanmış hissi de yaratıyor doğrusu. Aşk'a kıyasla listelerde daha başarılı olacağına inansam da genel açıdan yine de bana Demet'in şu kendi şarkısını mırıldanmak düşüyor: "Tamamdır olmuşsun da birazcık yorumsuzsun."

Eski bir Ferdi Tayfur şarkısı olan ve çalışmanın da en öne çıkan parçası Bende Özledim, Akalın'ın zaten konserlerinde okuduğu ve dinleyenleri de coşturduğu bir şarkı. Öncesinde Akalın'ın düet için teklifte bulunduğu ama Tayfur'un sağlık sorunları nedeniyle eşlik edemediği bu şarkının da gelecek haftalarda kliplendirilmesi söz konusu. Bu cover parçanın gölgesinde kalsa da eski bir Harika Avcı şarkısı olan Deliyim'e kulak kabartmanızı öneriyorum. Altyapı ve vokal olarak iyi bir referans olan şarkı.

Yanan Ateşi Söndürdük geçtiğimiz kış dinleyicilerle buluşan düet bir çalışma. Şarkının ve Akalın'ın güzel yorumu ile Fettah Can'ın eşlikçiliği de bir yana, zaten geçtiğimiz kış yeterince dinlediğimiz için olsa da olmasa da olurdu.

Yazı boş geçirmemek, sahnede okunmak ve eğlendirmek üzere repertuvara birkaç şarkının girmesi dışında bana kalırsa bu proje Akalın'ın kariyerine yeni ve etkili bir şey katmıyor. Gözler Ersay'ın adını, kulaklar Ersay'ın şarkılarını arıyor. Bize de Demet'in hatırına bu şarkıları dinlemek düşüyor.

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com