, , , , , , , , ,

AH AMY VAH AMY

Pazar, Temmuz 24, 2011

Son zamanlarda ne hikmetse ağızlara sakız oldu "Su testisi su yolunda kırılır." sözü. Hıncal Uluç'un, Defne Joy Foster'ın ölümünden sonra söylediği bu söz bana su testisinin nerede ve ne şekilde kırılacağından çok, yaşını başını almış ve entelektüel görünümlü bir insanın ölünün arkasından nasıl pot kırıldığını ve kalp kırmanın ne kadar kolay olduğunu gösterdi. Cehalet desem değil, cesaret desem değil. Bunun adı vicdansızlıktan başka bir şey değil. Kendini savunması artık mümkün olmayan birini topa tutmak da havaya gazel okumaktan başka bir şey değil.

Defne Joy Foster'ın ölüm haberini almadan birkaç hafta önce onunla aynı konserdeydim. Teoman'ın ocak ayındaki Jolly Joker Balans konserinden bahsediyorum. O kadar hayat doluydu ki Foster, bir ara sahneye attı kendini ve hepimizi gülümsetti neşeli tavırlarıyla. Defne benim küçüklüğümün çikolata renkli VJ'i, evlerimizin haşarı kızıydı. Ölüm haberi çok zamansız geldi. Ölümün zamanı da yoktu. Ateş düştüğü yeri yaktı. Dünya tatlısı bir kız çocuğu annesiz kaldı...

Defne Joy Foster için söylenen ve insanlığın nereye geldiğinin utanç verici bir göstergesi olan o sözler, bu defa Amy Winehouse için söyleniyordu. Haziran ayındaki Türkiye konseri iptal edildiğinde aramızdan ayrılacağını hissetmiştim Amy Winehouse'un. Bu gidiş iyiye gidiş değildi. Winehouse bir türlü toparlanamıyor ve kendine gelemiyordu. Basın bu durumdan onun eski eşi Blake Fielder-Civil'i suçladı. Winehouse, 2007'den bu yana alkol ve uyuşturucu bağımlılığıyla ilgili haberlerle gündemden düşmüyordu.

1983 doğumlu İngiliz söz yazarı ve şarkıcı R&B, soul ve jazz müziği harmanlayarak oluşturduğu tarzıyla son yıllarda tanık olduğumuz en başarılı müzisyenlerden biriydi kuşkusuz.

2003 yılında yayımlanan ilk albümü Frank ile müzik dinleyicileriyle buluşsa da 2006 çıkışlı Back to Black albümü büyük başarı yakalayarak Winehouse'un da kariyerinin zirvesi oldu. Öyle ki bu albümle beş Grammy birden kazanarak, bir gecede en fazla Grammy alan İngiliz şarkıcı olma rekorunu kırdı. Mark Ronson, Salaam Remi ikilisinin prodüktörlüğünü üstlendiği Back to Black, 2000'li yıllar içerisinde Birleşik Krallık'ta en çok satan üç albümden biri olma başarısını yakaladı.

Bilirsiniz ki bizim ülkemizde herkes ahlak polisi, müzik otoritesi, iyi aile çocuğudur ve ağzı olan herkes konuşur. Önceden kel ölür, badem gözlü olurdu ama şimdi su testisi su yolunda kırılıyor. Ne kadar çirkin, ne kadar ayıp ve ne kadar iç acıtıcı... Yargılamak ve suçlamak öyle kolay ki... Hayat herkesin kendi tercihlerinden, talihinden ve talihsizliklerinden ibaret.

Yıldızlar kaydıktan sonra binlerce yıl boyunca parlamaya devam ederler ve çok sonra ışıkları söner. Winehouse aramızdan ayrılsa da ışığı hep parlayacak.

Benim için Amy Winehouse ne alkolik ne uyuşturucu bağımlısıydı. O sadece talihsiz ve âşık bir kadındı...

BUNLARA DA GÖZ ATABİLİRSİNİZ

0 yorum

BUMERANG

Bumerang - Yazarkafe

BLOG ARŞİVİ

İLETİŞİM

info@diliminayariyok.com